Jižní Tichomoří vidělo zatmění Slunce

Hanga Roa (Chile)/Buenos Aires - Jižní Tichomoří a jižní cíp Jižní Ameriky v neděli zažily úplné zatmění Slunce, na nějž se do regionu vypravily stovky vědců i obyčejných zvědavců. Zájemce o sledování přírodního úkazu vítala zejména Francouzská Polynésie a Velikonoční ostrov, ale i Argentina.

Tma začala padat ve 20:15 SELČ na pás dlouhý 11 000 kilometrů v jižním Tichomoří, z větší části neobydlený - s výjimkou Tahiti, Cookových ostrovů a Velikonočního ostrova. Jako poslední sledovali úplné zatmění obyvatelé argentinské Patagonie. Úkaz skončil osm minut před 23. hodinou.  

Na Velikonočním ostrově, který je vzdálen od chilských břehů 3 500 kilometrů, sledovaly zatmění 4 000 místních obyvatel a zhruba stejný počet astronomů, vědců i turistů. Návštěvníci si ale museli letenky zajistit s více než ročním předstihem, aby mohli spatřit, jak stín Měsíce překryje tajemné obří sochy moai.

Kvůli početné návštěvě ale měli pohotovost ostrovní policisté, kteří nakonec zadrželi jednoho Japonce a Francouze, kteří nerespektovali zákaz a nejenže se soch dotýkali, ale také na ně šplhali.

Již sedmé úplné zatmění Slunce 21. století bylo viditelné i na Cookových ostrovech.

Tento jev vzniká, když Měsíc přechází mezi zemí a Sluncem a všechna tři tato nebeská tělesa se dostanou do přímky. Příští zatmění Slunce nastane 13. listopadu 2012.

Zatmění Slunce v jižním Tichomoří
Zatmění Slunce v jižním Tichomoří
Více fotek
  • Zatmění Slunce v jižním Tichomoří zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1791/179100.jpg
  • Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1792/179101.jpg