Severekorejský pilot zahynul při pokusu o útěk do Ruska

Pchjongjang - V čínské provincii Liao-ning havarovalo severokorejské letadlo, zřejmě stíhačka MiG-15 používaná už v 50. letech. Informaci přinesla s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb jihokorejská tisková agentura Jonhap a potvrdila ji čínská média s tím, že stroj spadl na neobývaný přístřešek ve vesnici La-ku asi 150 kilometrů od severokorejské hranice. Pilot, který havárii nepřežil, se zřejmě pokoušel dezertovat do Ruska. Čína má totiž s Pchjongjangem smlouvu o vydávání osob.

Pád stroje potvrzují i fotografie vraku. Na trupu před ocasní plochou má výsostný znak KLDR. Podle expertů šlo o cvičnou dvoumístnou variantu proudového MiGu-15, který startoval z letiště v Sinidžu. KLDR má ve výzbroji většinou starší sovětské stíhací stroje nebo jejich čínské kopie, jako je MiG-19. Má ale i MiGy-21, MiGy-23 s měnitelnou geometrií křídla, a dokonce MiGy-29. K výcviku ale dál používá MiGy-15, které bojovaly už v korejské válce.

Útěky občanů ze zbídačené komunistické Severní Koreje jsou poměrně časté, v uplynulých letech se na riskantní cestu přes pohraniční řeku Ja-lu do Číny vydaly tisíce Severokorejců trpících hladem a represemi. Podobný pokus za pomoci letadla je ale krajně neobvyklý a pro Pchjongjang nepochybně nepříjemný. Čínské úřady nicméně zpravidla otevřeně nekritizují severokorejskou vládu a je pravděpodobné, že budou zachovávat mlčení i okolo tohoto případu, ačkoli při něm cizí vojenský letoun pronikl hluboko na čínské území.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

KLDR odmítla plán na sjednocení obou Korejí

Napjaté vztahy mezi Severní a Jižní Korejí jsou na nejhorší úrovni za poslední roky. V březnu severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou fregatu, ovšem KLDR za to zodpovědnost stále odmítá. Napětí vzrostlo i po námořních manévrech Jižní Koreje a USA.

Severní Korea v úterý odmítla nový návrh na sjednocení obou zemí na Korejském poloostrově, s nímž přišel v uplynulých dnech jihokorejský prezident I Mjong-bak. Pchjongjang prohlásil, že tento plán má za cíl „oslabit KLDR v době příprav na invazi do Severní Koreje ve spolupráci s USA“. I Mjong-bak navrhl třístupňový proces sjednocení - první fází by byla mírová dohoda a denuklearizace, následovala by ekonomická integrace a pak vytvoření eventuálního „společenství korejského národa“. Prezident zároveň navrhl zavedení zvláštní daně pro financování nákladů na sjednocení.

Vrak severokorejské stíhačky
Vrak severokorejské stíhačky
Více fotek
  • Vrak severokorejské stíhačky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187837.jpg
  • Pomník severokorejských vojáků zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1827/182654.jpg
  • Severokorejský propagandistický plakát autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1828/182789.jpg