Po bitce gangů začala hořet věznice, 83 mrtvých

Santiago de Chile - Nejméně 83 vězňů uhořelo ve věznici v chilském Santiagu. Vše začalo bitvou dvou znepřátelených gangů přímo ve věznici. Při ní vězni zapalovali matrace, od kterých začala hořet celá budova. Z té bylo evakuováno zhruba 300 osob. Ozývá se kritika, že dozorci pozdě zavolali hasiče.

Vězeňská bitva začala nad ránem. Dozorci se snažili obnovit pořádek a požár, který vypukl ve třetím patře, dlouho nepovažovali za hrozbu. Hasiči dorazili až za dvě hodiny. To už ale byla celá budova v plamenech. Situaci ztěžovalo i to, že na 1900 vězňů připadalo pouze pět či šest dozorců.

Počty mrtvých nejspíš ještě porostou s tím, jak budou hasiči prohledávat jednotlivé části podpálené budovy. Už teď je ale jisté, že Chile zažilo třetí nejtragičtější požár ve svých dějinách.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

„V tuto chvíli víme celkem o 81 mrtvých. Ještě jsme nepřistoupili k jejich identifikaci, protože na místě stále pracujeme,“ sdělil podle serveru lanacion.com.ar Jaime Concha ze záchranného týmu. Původní počet mrtvých se rozrostl během dne o dva lidi, kteří podlehli svým zraněním v nemocnici. Lehce zraněni byli rovněž tři dozorci a dva hasiči. 

Vysoký počet obětí otřásl veřejností i úřady. „Ve věznici San Miguel propukl časně ráno obrovský požár. Je to možná nejhorší takový případ v dějinách chilského vězeňského systému. Máme velký počet mrtvých a ze zraněných je čtrnáct v ohrožení života,“ uvedl chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich.

Před věznicí se již shromáždily stovky příbuzných trestanců a dožadují se informací o jejich osudu.

Chile patří mezi země Latinské Ameriky s velmi vysokým počtem vězňů v přepočtu na počet obyvatel. Věznice měla kapacitu pro 900 lidí. Bylo jich tam ale o tisíc víc. Jak k požáru došlo, se vyšetřuje. Pravděpodobně vznikl při rvačce dvou gangů, během které si vězni sami zapálili matrace.

Hořící chilská věznice
Hořící chilská věznice