Povodně v Queenslandu trvají, i nadále má silně pršet

Brisbane - V severoaustralském státě Queensland dnes nadále stoupala hladina několika řek a ke čtyřiceti již zaplaveným městům se připojil také Maryborough. Hladina tamní řeky Mary dosáhla téměř devíti metrů, voda se vylila z břehů a zaplavila mosty i část domů. Hrozí, že budou zasaženy i turistické pobřežní oblasti a hlavní město Queenslandu Brisbane. Záplavy v Queenslandu trvají od konce listopadu a vyžádaly si od té doby deset mrtvých. Již nyní queenslandské úřady odhadují škody na pět miliard australských dolarů (94 miliard korun).

Na jihovýchodě státu teď silně prší, v Brisbane se počítá až se 100 milimetry srážek, na některých místech napršel už dvojnásobek. Obyvatelé města Gympie, ležícího po proudu řeky Mary, se snaží své domy chránit pytli s pískem a zátarasy. Očekává se, že řeka tam bude kulminovat v pondělí.

V Maryboroughu dosáhla hladina 8,6 metru, v Gympie by mohla vystoupat i na devět metrů. Policie žádá občany, aby sledovali rozhlasové zpravodajství, protože některým místům hrozí náhlé záplavy. V Rockhamptonu ve středu státu je v evakuačních střediscích stále přes 100 lidí, kteří se nemají kam vrátit. Dnes hlásí stoupající vodu z několika nízko položených částí Brisbane a záplavová pohotovost je vyhlášena pro řeky severně od města.

Postiženo je na 200 tisíc lidí

Meteorologové počítají s tím, že v Brisbane bude příštích 48 hodin silně pršet. Zasažení hlavního města a turisty navštěvovaných letovisek by pro Queensland znamenalo další ekonomickou pohromu. Záplavami bylo v Queenslandu postiženo na 200 tisíc lidí, mnoho silnic i železničních tratí zůstává uzavřeno a přerušen je také vývoz uhlí.

Přesto se už ale záchranné operace postupně mění v nápravu škod. Australská premiérka Julia Gillardová v sobotu prohlížela odříznuté oblasti z letadla a slíbila jejich obyvatelům, že vše bude plně obnoveno. Generálmajor Mick Slater, který je pověřen dohledem nad renovacemi, řekl, že oprava všech zničených silnic, železnic a mostů si vyžádá zřejmě několik let.