Oběti pedofilie obvinily papeže u mezinárodního tribunálu

Vatikán – Skupina obětí pedofilních kněží obvinila papeže a několik kardinálů u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) z odpovědnosti za zastírání sexuálního násilí páchaného hlavně v minulosti duchovními na dětech a mladistvých. Nejvíc případů pedofile kněžích bylo zaznamenáno v Německu, Belgii a USA.

Členové mezinárodní organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími požadují, aby ICC zahájilo řízení proti hlavě římskokatolické církve a dalším jejím vysoce postaveným činitelům kvůli jejich údajné „přímé odpovědnosti jakožto nadřízeným v hierarchii“. „Zločiny proti desítkám tisíc obětí, většinou dětí, zatajovali odpovědní vatikánští činitelé na nejvyšší úrovni. V tom případě vedou všechny cesty do Říma,“ sdělila advokátka organizace Pamela Speesová.

Podle organizace obvinění „tolerovali a umožňovali systematické zastírání znásilňování a sexuální zločiny proti dětem, které byly hojně rozšířeny po celém světě“.

Katolická církev
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Kromě papeže Benedikta XVI. jsou hnáni k odpovědnosti vatikánský státní sekretář, tedy fakticky předseda vlády, kardinál Tarcisio Bertone, jeho předchůdce Angelo Sodano a prefekt kongregace pro nauku víry William Levada. Předtím v této funkci sloužil kardinál Joseph Ratzinger, než nastoupil v roce 2005 na papežský stolec po Janu Pavlovi II. a přijal jméno Benedikt XVI.

Centrum pro ústavní práva nese Mezinárodnímu trestnímu soudu 20 tisíc stran důkazů. „Pokud panuje rovnost a právo je uplatňováno spravedlivě, pak jde skutečně o zločiny proti lidskosti, za něž musí – podle teorie o odpovědnosti velení – nést trestní odpovědnost špičky katolické církve,“ vysvětluje Speesová. „K souzení zločinů proti lidskosti je nutné prokázat jejich rozšíření a systematičnost. A i když se žalobci nebudou moci zabývat jednotlivými případy před rokem 2002, mohou je vzít v úvahu jako důkaz, že šlo skutečně o široce rozšířený a systémový zločin,“ dodává.

Profesor mezinárodního práva Andre de Hoogh:
„Bude velmi těžké dokázat, že církev jako organizovaná skupina páchala zločiny proti lidskosti.“


Pedofilní skandály, v nichž figurovali kněží jako pachatelé a někteří jejich nadřízení jako ti, kdo vše kryli, propukly loni zvlášť v Irsku, Belgii a Německu, ale zasáhly kromě USA a Nizozemska i některé další země. Pro církev to byla nejhorší rána za poslední léta. Vatikán po počátečním otálení vyslovil nad záležitostí politování. V květnu ve zvláštním oběžníku nařídil všem biskupům, aby zajistili, že duchovní, kteří jsou podezřelí z pedofilie, stanou před soudem.

Mezinárodní trestní soud vznikl před devíti lety. Znásilnění a sexuální násilí skutečně klasifikuje jako zločin proti lidskosti. Teď jde o to, jestli vrchní žalobce případ přijme. Papež v minulosti vyjádřil nad obrovským skandálem hanbu a lítost a biskupy vyzval, aby do května 2012 přišli se směrnicemi, jak proti pedofilním kněžím postupovat. Problémem může být, že Vatikán ani Spojené státy nepodepsaly smlouvu, která Mezinárodní trestní soud ustavila.