Soud EU zakázal přijímat patenty předpokládající ničení embrya

Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie zakázal přijímat patenty, které předpokládají ničení lidských zárodků za účelem získávání embryonálních kmenových buněk. Rozsudek podle agentury DPA omezuje využívání těchto buněk ve výzkumu. Soudci v Lucemburku konstatovali, že jsou-li kvůli získávání kmenových buněk ničena lidská embrya, naráží to na ochranu lidské důstojnosti. Používání embryonálních kmenových buněk je eticky velmi sporné, protože původní embrya, z nichž se získávají, jsou při tomto procesu ničena.

Soud EU rozhodoval v patentovém sporu mezi ekologickou organizací Greenpeace a německým neurobiologem Oliverem Brüstlem. Ten v roce 1997 nahlásil patent na získávání nervových buněk ze zárodků. Chtěl tak léčit například Parkinsonovu chorobu nebo roztroušenou sklerózu. Spolkový patentový úřad a spolkový patentový soud v Německu prohlásily patent na základě stížnosti Greenpeace za neplatný a případ se dostal až k nejvyššímu německému soudu a poté k soudu Evropské unie.

Soudní dvůr EU má za to, že každé lidské vajíčko musí být od stadia svého oplodnění považováno za lidské embryo, jelikož tímto oplodněním může být spuštěn vývoj lidské bytosti. Jako lidské embryo je třeba v určitých případech kvalifikovat i neoplodněné lidské vajíčko.