Egypt propustil údajného izraelského špiona

Jeruzalém - Egypt propustil údajného izraelského špiona Ilana Grapela. Muž, který byl v Egyptě zadržován více než čtyři měsíce, dorazil do Tel Avivu. Izrael za něj propustil 25 egyptských vězňů, kteří už v Tabě překročili hranici a jsou v Egyptě.

Do Egypta přijel na začátku roku jako dobrovolník jedné z právnických organizací, která pomáhá uprchlíkům. V červnu byl zatčen a obviněn ze špionáže. Přijel ale s americkým pasem a před egyptskými úřady od počátku neskrýval své kontakty s Izraelem.

Tam žijí jeho prarodiče a Grapel se za nimi přestěhoval jako mladý chlapec. V roce 2006 sloužil v izraelské armádě a byl zraněn ve válce proti libanonskému Hizballáhu v roce 2006. Pak se vrátil do USA, kde studuje práva.

Egypt Grapela obvinil ze špionáže pro Izrael a mluví o něm jako o agentovi izraelské tajné služby Mossad. Grapel, Izrael i USA obvinění popírají.

Nikdo z vězňů, které Izrael propustil, nebyl zatčen kvůli bezpečnostním deliktům. Většinou jsou to překupníci drog a zbraní nebo lidé zadržení za nedovolené překročení hranice. Byli mezi nimi i tři nezletilí. Mnozí po přechodu hranice líbali zemi, někteří v rozhovorech pro televizi tvrdili, že s nimi Izraelci ve věznici zacházeli jinak než s domácími vězni.