Americká policie zadržela desítky odpůrců kapitalismu

Los Angeles - Ve Spojených státech amerických pokračují demonstrace proti kapitalismu a sociální nerovnosti, policie v několika amerických městech zadržela desítky aktivistů. Kalifornské demonstranty osobně podpořil i známý režisér a provokatér Michael Moore. Demonstranti vyrazili do ulic také v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Více než 60 demonstrantů pozatýkala v pátek policie v americkém San Diegu. Aktivisté před magistrátem tohoto kalifornského města tábořili tři týdny, než policie jejich tábor vyklidila, sdělil mluvčí místní policie David Stafford.

K vyklizení sandiegského tábora podle něj úřady přistoupily poté, co obdržely „množství stížností“ kvůli špatným hygienickým podmínkám v táboře, údajnému zneužívání návykových látek a hromadění odpadků. Při zákroku prý nikdo nebyl zraněn.

Policie v Nashvillu ve státě Tennessee zatýkala demonstranty druhou noc v řadě. Republikánský guvernér ve snaze rozehnat kemp aktivistů ve vládní čtvrti vyhlásil od 22 hodin zákaz vycházení, který protestující nedodržují. Soud následně všechny příkazy k zadržení zrušil s tím, že policejní hodina je protiprávní.

Occupy Wall Street
Zdroj: AP Photo
Autor: Noah Berger

V pátek asi 1 000 demonstrantů v kalifornském Oaklandu podpořil známý americký „provokační“ dokumentarista Michael Moore. Protestující v Oaklandu vyhlásili na druhého listopadu generální stávku a vyzvali banky a korporace, aby v tento den uzavřely své pobočky.

Místní policejní šéf přijal odpovědnost za zátah z poloviny týdne, kdy byl na hlavě vážně zraněn jeden z protestujících, válečný vysloužilec z Iráku. Incident, při kterém bezpečnostní jednotky nasadily slzný plyn, úřady chtějí vyšetřit, řekl šéf policie.

V Německu se konal další pochod

Kritici kapitalistického systému vyrazili opět do ulic Frankfurtu nad Mohanem v Německu. K protestnímu pochodu se již dříve přihlásilo asi 500 lidí, policisté se podle DPA připravili na až 5 000 účastníků. Před týdnem se totiž podobné akce zúčastnilo odhadem 6 000 lidí.


Podle nejmenovaného zdroje agentury AP blízkého newyorské skupině účastníci hnutí za pět týdnů vybrali téměř půl milionu dolarů (skoro osm milionů korun), zatímco jejich náklady činily přes 50 000 dolarů. Vyplývá to prý z finanční zprávy zveřejněné v pátek.

Aktivisté se nechávali slyšet, že v parku Zuccotti v New Yorku budou tábořit celou zimu. Požárníci však v pátek zabavili asi desítku kanystrů s palivem a šest generátorů, které aktivistům v dolní části Manhattanu zajišťovaly teplo i zdroj energie pro počítače. Podle newyorského starosty Michaela Bloomberga ovšem generátory představovaly bezpečnostní riziko a byly proto zabaveny.

0Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.