K výbušnému balíku pro šéfa Deutsche Bank se přihlásili italští anarchisti

Berlín – Zásilka adresovaná šéfovi největší německé banky Deutsche Bank obsahovala explozivní prášek. Šlo o funkční dopisní bombu, která mohla způsobit popáleniny. Uvedly to dnes podle agentury DPA německé vyšetřovací orgány. K výbušné zásilce se následně přihlásila italská anarchistická skupina.

Dopis zadržený ve středu v podatelně sídla banky ve Frankfurtu nad Mohanem obsahoval podle policie nebezpečnou látku. „Nebyla to výbušnina, ani vojenská nebo průmyslová,“ sdělil dnes mluvčí policie. Prášek však mohl být po otevření obálky „dozajista nebezpečný“ a mohl způsobit popáleniny na rukou, obličeji a na horní části těla, dodal mluvčí.

K zásilce se podle německé policie odpoledne přihlásili italští anarchisté. Ti mají na svědomí i další výbušné zásilky, které loni v prosinci poslali na několik velvyslanectví v Římě. Balíčky s výbušninou na švýcarském a chilském velvyslanectví dokonce explodovaly.

Hesenský kriminální úřad a státní zastupitelství případ dále vyšetřují. Stále není jasné, o jaký prášek přesně šlo a zda byl vyroben podomácku, nebo zda pochází z pyrotechniky. Určeno nebylo ani jeho množství. Dopisní obálka formátu DIN-A-5 byla zadržena, protože obsahovala podezřelé dráty a kovové části – pravděpodobně roznětku s rozbuškou. Přivolána byla policie a pyrotechnik.

První zpráva o podezřelém balíčku ve středu přišla z New Yorku, kde policisté varovali místní kanceláře Deutsche Bank a upozornili jejich zaměstnance. Zásilka měla prý zpáteční adresu Evropské centrální banky, jejíž sídlo je rovněž ve Frankfurtu. Po nálezu dopisu policie v New Yorku výrazně posílila běžné hlídky kolem tamních kanceláří Deutsche Bank, uvedl list New York Times ve svém blogu Dealbook. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na případu spolupracuje s německými úřady. Pro město New York ale objevení podezřelé dopisní bomby údajně nepředstavuje konkrétní ohrožení.

Třiašedesátiletý Švýcar Ackermann má příští rok ze své funkce odejít. Letos v červenci se dozorčí rada Deutsche Bank shodla na jeho náhradě v podobě dvou spoluředitelů. Ackermann měl původně odejít už v roce 2009, dozorčí rada však nebyla schopna najít jeho nástupce, a tak Ackermannovi prodloužila smlouvu o další čtyři roky do roku 2013. Vedení banky však letos k urychlené aktivitě přiměla nespokojenost akcionářů s Ackermannovou neschopností řešit klíčové personální otázky.