Při náletu NATO umíraly děti

Kábul – Severoatlantická aliance dnes přiznala, že při leteckém útoku minulý týden nedopatřením zabila skupinu afghánských dětí. Podle NATO k incidentu došlo v oblasti, kde vojáci prováděli protipovstaleckou operaci. Informovala o tom agentura Reuters.

Nálet se uskutečnil minulou středu a zasáhl vesnici Giawa ve východoafghánské provincii Kápísá. Afghánští vládní úředníci ukázali fotografie osmi mrtvých chlapců, z nichž sedm bylo ve věku od šesti do 14 let a jeden byl asi osmnáctiletý. Bombardování je údajně zasáhlo dvakrát, když hlídali v hlubokém sněhu stáda ovcí a rozdělali si oheň, aby se ohřáli.
   
Podobné nálety ústící ve smrt civilistů opakovaně zvyšují napětí mezi afghánskou vládou a aliančními jednotkami. Za posledních pět let civilní ztráty v Afghánistánu nepřetržitě rostly, připomněla agentura Reuters.

Vojáci NATO
Vojáci NATO

Mohammad Tahir Safi, člen parlamentu:

„Kde byla práva těch dětí, na něž bylo použito násilí? Mají práva, nebo ne? Mají práva být součástí světové komunity?“


V provincii Kápísá se ukrývají povstalci
   
Letouny a pozemní oddíly NATO útočily ve středu v provincii Kápísá na povstalce, uvedl brigádní generál Carsten Jacobson, mluvčí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), které pod velením NATO v zemi působí v počtu 130 tisíc vojáků. Podle Jacobsona však v tomto okamžiku nelze přímou spojitost mezi operací ISAF a dětskými oběťmi potvrdit. 
   
Počet civilistů zabitých ve válce v Afghánistánu vzrostl z 2 790 v roce 2010 na 3 021 v roce 2011, oznámila tento měsíc OSN. Většinou údajně přišli o život vinou rebelů, množství civilních obětí způsobených nálety NATO ale rovněž stouplo o devět procent na 187.