V romské osadě u Bratislavy to vře, pomůže vláda?

Plavecký Štvrtok - V obci Plavecký Štvrtok u Bratislavy eskaluje napětí mezi Romy a většinovým slovenským obyvatelstvem. Řidiče autobusu zde napadli mladí Romové. Ficův kabinet slibuje, že bude situaci řešit. Místní tomu ale nevěří. A bezvládí využívají extremisti.

Nelegální osada se stovkou domů a asi 700 obyvateli se do povědomí dostává stále častějšími výtržnostmi a kriminalitou. Vlézt tam si netroufne ani starosta a poštu roznášejí policisté. „Když jsem Romům nedal cigaretu, tak mě napadli slovně, pak fyzicky, pak jsem se bránil, pak jsem se neubránil a už to bylo,“ říká zbitý řidič autobusu Štefan Moravský.


Sílu přišli do osady demonstrovat v minulosti mnozí. Razantní kroky slibuje i tato vláda. „Bude na jedné straně legislativa, na druhé straně to bude zvýšená přítomnost a razantní zakročování vůči jakémukoli porušování zákona,“ podotkl ministr vnitra Robert Kaliňák. K tomu se ale staví skepticky starosta obce Ivan Slezák: „To jsou možná řeči politika, který asi takto musí vyprávět, ale k té realizaci je těžká cesta.“

Nelegální domy navíc stojí v ochranném pásmu rovnou nad plynovým potrubím. Výbušný problém, který se léta neřeší, láká extremisty. V Krásnej Hôrce, kde nedávno Romové podpálili hrad, získal pozemky pod nelegální osadou extremista Marián Kotleba. Ten chce domy zlikvidovat. „My s tím konkrétně jako obec nemůžeme dělat nic,“ obává se ale starosta Krasnej Hôrky Peter Bollo. Ve Štvrtoku je podobné řešení nepravděpodobné, protože pozemky pod obcí patří státu.