Po ničivých povodních se Rusko obává epidemií

Moskva - Ruský Krasnodarský kraj se vzpamatovává z povodní, které si minulý týden vyžádaly přes 170 životů. Tisíce lidí přišly o majetek a střechu nad hlavou. Teď mají největší strach z epidemií. Úřady tvrdí, že do konce týdne budou mít všechny domácnosti elektřinu, plyn i pitnou vodu. Lidé jejich slibům ale nevěří. Na místo neštěstí mezitím přijíždějí dobrovolníci a dodávky humanitární pomoci.

Mrtvá zvířata mohou působit problémy

Voda, která Krymsku přinesla tolik utrpení, už je z velké části pryč. Zůstaly ale tuny trosek a odpadu a mezi nimi i mršiny uhynulých zvířat. Ty se při vysokých letních teplotách mohou rychle změnit v ohniska nákaz. „V plné míře se teď soustředíme na odklízení mrtvých těl zvířat, už jsme jich odstranili přes patnáct tisíc,“ podotkl gubernátor Krasnodarského kraje Alexandr Tkačov.

V obavách před možnou epidemií nechaly úřady obyvatelstvo masově očkovat proti žloutence a střevním chorobám. Ti, kteří se nemají kam vrátit, zatím zůstávají v evakuačních centrech. Do čtyř měsíců jim město a kraj slibují nové bydlení. Pocit, že v kritickou chvíli úřady selhaly, však mezi místními přetrvává. „Úřady, které mají ze zákona povinnost se takovými věcmi zabývat, nesou vinu ze sta procent,“ prohlásil obyvatel Krymsku Georgij Babajanc. 

Tragédie v Krasnodarském kraji vyvolala mezi Rusy vlnu solidarity

V Moskvě vznikla celá řada míst, kde se sbírá a třídí materiální pomoc pro postiženou oblast. „Proud lidí, kteří sem přinášejí věci, neustává od rána až do pozdního večera. Včera jsme odsud posílali osmitunový náklad ještě v jednu hodinu v noci,“ poznamenala koordinátorka dobrovolnického centra pomoci v Moskvě Jelena Matvějevová.

Solidarita s oběťmi povodní má pro mnohé Rusy jasný politický podtón. Jsou přesvědčeni, že tragédie v Krymsku znovu dokázala, že na ruské úřady není spolehnutí a že si v nejtěžších chvílích musí lidé pomoci sami.