OIC chce pozastavit Sýrii členství, podle expremiéra je Asad na dně

Mekka - Ministři zahraničí ze zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) zřejmě pozastaví členství Sýrii. Předběžně se na tom dohodli v pondělí a reagují tak na pokračující násilnosti ze strany režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Krok ještě musí schválit na summitu, který začíná právě dnes v saúdskoarabské Mekce. V Sýrii mezitím pokračují boje. Expremiér Rijád Hidžáb v prvním vystoupení po svém zběhnutí odsoudil prezidenta Asada; jeho režim prý kontroluje nejvýše 30 procent země a „zhroutil se vojensky, ekonomicky i morálně“.

Pokračující násilnosti a rostoucí počet obětí se budou znovu řešit na diplomatické půdě. V Saúdské Arábii startuje dvoudenní summit Organizace islámské spolupráce, tedy platformy sedmapadesáti islámských států. Jednotliví ministři se sešli už včera a řešili, co se situací v Sýrii dělat. 

Podle íránského ministra zahraničí Ali Akbara Salehiho by islámské státy měly spojit síly a vyřešit krizi způsobem, který pomůže k míru, bezpečí a stabilitě regionu. Šéf íránské diplomacie se ale za spřízněný režim Bašára Asada přimlouval marně, neboť většina států naopak dává od Sýrie ruce pryč.

Syrskou krizi bude řešit i šéfka pomoci uprchlíkům OSN. Jednání ji čekají přímo v syrském Damašku a v sousedním Libanonu, neboť právě do něj, a v o poznání větší míře také do Turecka, utečenci míří.

Video Islámské země volají po potrestání Sýrie
video

Islámské země volají po potrestání Sýrie

Syrský expremiér odsoudil Asadův režim

Bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb dnes v prvním veřejném vystoupení po svém zběhnutí odsoudil vládu prezidenta Asada. Jeho režim kontroluje nejvýše 30 procent Sýrie. „Zhroutil se vojensky, ekonomicky i morálně,“ řekl Hidžáb na tiskové konferenci v jordánském Ammánu. Potvrdil zároveň, že se z vlastní vůle přidal na stranu opozice a nebyl odvolán, jak o tom informovala syrská média. Hidžáb je dosud nejvýše postaveným syrským politikem, který se rozešel s Asadovým režimem.

K následování svého příkladu vyzval dnes Hidžáb další syrské politické a vojenské činitele. Asadovu vládu označil za „božího nepřítele“. Řekl, že už déle nemohl podporovat Asada, protože syrský prezident není schopen zastavit boje. Ty pokračují v Sýrii i dnes. V Halabu povstalecké a vládní oddíly usilují o ovládnutí tohoto strategicky významného města a armáda zároveň provádí rozsáhlé operace v metropoli Damašku.

Rijád Hidžáb, syrský expremiér:

Rijád Hidžáb„Přecházím na stranu rebelů a vyzývám ostatní politické a vojenské lídry, aby opustili od režimu prezidenta Asada. Vyzývám armádu, aby následovala příkladu Egypta a Tuniska a přidala se na stranu syrského lidu.“


Libyjští veteráni prý organizují syrské povstalce

Veteráni loňského libyjského povstání se přesouvají do Sýrie, kde organizují místní rebely k boji proti režimu prezidenta Bašára Asada. Píše to agentura Reuters, podle níž se pod jejich vlajku stahují syrští i zahraniční bojovníci. V čele profesionálně vyškolených libyjských sil stojí Mahdí Hárátí, irský a libyjský občan, který v roce 2011 vedl Tripolskou revoluční brigádu v útoku na hlavní město Libye. Jeho mezinárodní skupina založená v Sýrii pod názvem Prapor jednoty v současné době sdružuje nejméně dvacet libyjských veteránů, dobrovolníky z irské muslimské komunity a místní rebely. Celkem se ke skupině přihlásilo až 6 000 mužů.