KLDR: Americká politika může zažehnout atomovou válku

New York - Korejský poloostrov je krok od jaderné války, příčinou je americká politika vůči severokorejskému režimu. Na Valném shromáždění OSN v New Yorku to prohlásil náměstek severokorejského ministra zahraničí Pak Kil-jon.

Zdroj: ISIFA Autor: John Moore/Getty Images

„Kvůli pokračující nepřátelské politice Spojených států vůči KLDR na Korejském poloostrově stále přetrvává začarovaný kruh konfrontace a prohlubování napětí. Korejský poloostrov se stal nejnebezpečnější krizovou oblastí na světě, kde může jiskra spustit termonukleární válku,“ řekl Pak Kil-jon. Severokorejské jaderné „odstrašování“ je podle něj „mocnou zbraní, která brání suverenitu země“. Obvinil také Spojené státy, že dokončily plány na novou korejskou válku a „čekají na šanci, jak je realizovat“.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu sankce kvůli jejím jaderným zkouškám v letech 2006 a 2009. Pchjongjang tvrdí, že potřebuje jaderné zbraně, aby se mohl bránit, když Spojené státy mají základny v Jižní Koreji a v Japonsku. Šestistranná jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje jsou na mrtvém bodě od roku 2008.

Kim Čong-un během oslav narozenin Kim Ir-sena
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kyodo News

"Drahý Kim Čong-un vede zemi k vítězné budoucnosti"

Podle severokorejského představitele občané KLDR jsou sjednoceni za svým novým vůdcem Kim Čong-unem, který nastoupil po smrti svého otce Kim Čong-ila loni v prosinci. „Náš lid následuje drahého, váženého maršála Kim Čong-una, má v něj naprostou důvěru a energicky míří ke konečnému vítězství s optimismem stran budoucnosti,“ řekl.

Otec nynějšího šéfa KLDR Kim Čong-il býval titulován jako „drahý vůdce“, zatímco jeho děd a zakladatel KLDR Kim Ir-sen jako „velký vůdce“.