Raketoplán Endeavour se plíží do muzea

Los Angeles - Raketoplán Endeavour postupně pokračuje rychlostí maximálně tři kilometry v hodině ulicemi Los Angeles do muzea, kde bude vystaven. Do Kalifornského vědeckého střediska by měl podle agentury AP doputovat večer místního času.

Poslední asi dvacetikilometrová cesta raketoplánu, který ve vesmíru nalétal téměř 200 milionů kilometrů, začala v pátek brzy ráno, když na speciálním transportéru vyrazil z mezinárodního letiště v největším kalifornském městě. Po pěti kilometrech spočinul na parkovišti, odkud po přesazení na lehčí tažné zařízení pokračoval přes most přes dálnici Interstate 405. Na druhé straně dálnice se Endeavour znovu vrátil na původní transportér.

Kvůli cestě raketoplánu, který má rozpětí 24 metrů, byla dočasně odstraněna řada semaforů a pokáceno na 400 stromů, za něž má být později vysázeno tisíc nových. Přesun stroje, který dříve létal kolem Země rychlostí 28 tisíc kilometrů za hodinu, v ulicích města sledují tisíce lidí.

Raketoplán Endeavour se přesouvá do muzea
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mark J. Terrill

Endeavour, který dorazil do Los Angeles 21. září na speciálně upraveném letounu Boeing 747, bude v novém pavilonu místního muzea vystaven od 30. října.