Polský deník vzal zpět informaci o výbušnině v letadle ze Smolenska

Varšava - Polský deník Rzeczpospolita se omluvil za zprávu o výbušninách, jejichž stopy podle dnešního vydání tohoto listu našli vyšetřovatelé na vraku polského prezidentského letadla zříceného u ruského Smolenska. Polská vojenská prokuratura původní zprávu deníku popřela a označila ji za chybnou.

List bez udání zdroje napsal, že na troskách stroje Tu-154, který se předloni v dubnu zřítil poblíž Smolenska, experti objevili známky nitroglycerinu a trinitrotoluenu. Tyto stopy se údajně našly i v okolí místa havárie. Později však deník v omluvě uvedl, že mohlo jít o výbušniny, nebo také ne. „Aby se skutečně zjistilo, zda to byly výbušné látky, je potřeba asi půl roku laboratorních testů,“ napsal polský list. Dodal, že teprve tehdy bude jasné, zda na palubě prezidentského speciálu došlo k explozi.

Zpráva konzervativního deníku přiměla k reakci i premiéra Donalda Tuska. Na tiskové konferenci řekl, že prohlášení prokuratury komentovat nehodlá, protože je jasné. Zároveň dodal, že je nepřijatelné, aby opozice využívala nepřesné zprávy tisku k závěrům, které poškozují polské instituce.

Varšavská vojenská prokuratura ještě před omluvou deníku na mimořádné tiskové konferenci jakékoli nálezy výbušných látek popřela. „Není pravda, že by výsledky provedených zkoumání potvrdily přítomnost trinitrotoluenu či nitroglycerinu na částech vnitřku letadla nebo na křídle,“ prohlásil vojenský prokurátor.

Stopy na vraku podle vyšetřovatelů mohou pocházet i z výbušnin z dob druhé světové války, kterých se v okolí místa havárie nachází velké množství. Nalezené látky, které by mohly být označeny za výbušniny, také mohou pocházet z palubních přístrojů.

Polští politici i veřejnost se od katastrofy přou o míře jejího zavinění. Radikální názory podporované částí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), vedené Kaczyńského bratrem Jaroslawem, tvrdí, že za nehodu nese odpovědnost Rusko a že mohlo jít o atentát.

Vyšetřování však dosud nepřineslo jediný důkaz, který by takovou verzi podporoval. Pokud by se informace o výbušninách potvrdila, mohl by to být závažný posun.

Letoun Tu-154 se zřítil při přistávacím manévru na smolenském letišti, kam chtěli piloti dosednout za velmi špatného počasí. Při nehodě zahynulo 96 Poláků z nejvyšších politických, vojenských a diplomatických kruhů včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky.