Belfastem znovu létaly láhve, cihly i gumové projektily

Londýn/Belfast - Nepokoje v severoirském Belfastu pokračují. Pořádkové síly musely večer použít proti probritským demonstrantům vodní dělo a umělohmotné projektily. Stoupenci britské koruny totiž na policisty házeli láhve a cihly. Na násilných protestech souvisejících s otázkou vyvěšování britské vlajky na radnici se podílely stovky výtržníků. Vlna nepokojů v Belfastu neutichá už několik týdnů. Policie od prosince zatkla stovky lidí, zraněných jsou desítky. Poslední kapitola v odvěkém sporu znesvářených táborů taky postupně začala dopadat na místní ekonomiku.

Napětí trvá v Belfastu s přestávkami již více než měsíc. Propukly poté, co katolická většina v městské radě rozhodla, že britská vlajka bude na radnici vyvěšována jen v určitých dnech. Rozhodnutí se jí podařilo prosadit s pomocí hlasů proirské strany Sinn Fein a zástupců umírněnějších stran. Tvrdí loajalisté ho nepodpořili.

Protestantští unionisté pak zahájili demonstrace. Násilnosti, které je provázely, během Vánoc utichly, ale opět propukly minulý týden ve čtvrtek. Od prosince byly při nich zraněny desítky lidí a více než stovka osob byla zatčena.

Terry Spence, prezident severoirské policie:

„Teď je myslím nezbytné, aby se lidé, kteří se zprvu protestů také zúčastnili, od nich distancovali. Události z posledních dnů dokazují, že už nejde o pokojné vyjádření nesouhlasu. Už jde jen o cílenou likvidaci a násilí.“


Tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3 600 obětí, ukončila v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Unionisté trvají na udržení Ulsteru pod britskou nadvládou, republikáni prosazují odtržení od Londýna.

/*json*/{"map":{"lat":54.418929968658,"lng":-5.44921875,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":54.597285,"lng":-5.93012,"type":"24","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/