Za výbuch mrakodrapu v Mexiku může plyn

Mexiko - Výbuch v hlavním sídle mexické státní ropné společnosti Pemex zavinilo nahromadění plynu. Při explozi, která nastala ve výškové administrativní budově v mexické metropoli ve čtvrtek, zahynulo 37 lidí, další stovka zraněných byla převezena do nemocnice.

Zdroj: ISIFA Autor: Miguel Tovar/LatinContent/Getty Images

„Podařilo se nám určit, že příčinou exploze byla akumulace plynu ve sklepeních budovy,“ prohlásil mexický generální prokurátor Jesus Murillo. Podle něj šlo zřejmě o metan. V důsledku jeho exploze se propadla podlaha ve spodních patrech 54poschoďového mrakodrapu.

Záchranáři ukončili pátrání po posledních obětech až v průběhu pondělka. Počet lidí, kteří tragédii nepřežili, stoupl na 37. Přes 100 osob bylo po výbuchu se zraněními převezeno do nemocnic. Zaměstnanci se podle vedení podniku vrátí do práce v budově dnes.

Firma Pemex zažila ve své nedávné historii několik podobných neštěstí. Naposledy před páteční explozí se v podobné souvislosti dostala do zpráv světových médií loni v září kvůli požáru jejího plynového zařízení na severu Mexika. Při neštěstí zahynulo 30 lidí. Pemex, jenž loni zaznamenal obrat ve výši 32 miliard dolarů (přes 603 miliard korun), patří mezi největší ropné koncerny světa.

Nový mexický prezident Enrique Peňa Nieto chce bezpečnost v Pemexu podrobit důkladné kontrole.