Míra radiace ve Fukušimě je na novém maximu

Tokio - Radiace v jaderné elektrárně Fukušima opět stoupla. Podle Úřadu pro dohled nad jadernou energií (NRA) radiace stoupla o 20 procent nad dosud nejvyšší naměřenou úroveň. Radiace se vyskytuje v nádržích zadržujících kontaminovanou vodu z poškozené jaderné elektrárny.

NRA uvedla, že radioaktivita naměřená u nádrží Fukušimy dosahuje radiace až 2200 milisievertů za hodinu. Předchozí maximum bylo naměřeno v sobotu 31. srpna a dosahovalo hodnoty 1800 milisievertů. Obě tyto úrovně jsou schopné zabít člověka bez ochranných prostředků během několika hodin. NRA nicméně uvedla, že nedávno objevená ohniska vysoké radiace jsou vysoce koncentrovaná a snadno odstínitelná.

Nádrže jsou umístěné na kopci nad Tichým oceánem u jaderné elektrárny Fukušima, kterou zničila vlna tsunami vyvolaná silným zemětřesením 11. března 2011. Tsunami způsobila nejhorší jadernou katastrofu od Černobylu; radiace zamořila vzduch, moře i potraviny a vyžádala si evakuaci 160 000 obyvatel této oblasti ležící severně od Tokia.

Japonská vláda v úterý představila sérii nových opatření v souvislosti s elektrárnou a oznámila, že na ně vyčlení 47 miliard jenů (9,1 miliardy Kč). Peníze se využijí do konce roku 2014 především na vybudování nepropustné podzemní zábrany. S pomocí trubek naplněných chladicí směsí o teplotě až minus 40 stupňů Celsia se zmrazí půda kolem poškozených reaktorů do hloubky 30 metrů. To by mělo zabránit kontaktu zamořené vody s podzemními vodami. Společnost Tokyo Electric Power (Tepco), provozovatel elektrárny, teprve v červenci přiznala únik kontaminované vody z elektrárny.

NRA minulý týden zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných událostí znamená „závažný incident“. Nadzemní nádrže uchovávají kontaminovanou vodu používanou k chlazení roztavených uranových palivových tyčí. Společnost Tepco si vysloužila kritiku za sérii chybných kroků při zvládání katastrofy včetně opakovaného popírání skutečnosti, že kontaminovaná voda uniká do Tichého oceánu.