Další útoky v Keni mají na svědomí 30 obětí včetně turistky

Nairobi - NV případě turistky, kterou ozbrojenci v keňském přístavním městě Mombasa smrtelně postřelili, šlo podle policie o kriminální, a nikoli teroristický čin. K jiným dvěma útokům, které se odehrály už v noci na dnešek, se podle agentury Reuters stejně jako v předchozích podobných případech přihlásila somálská islamistická skupina Šabáb.

Vlna útoků podél keňského pobřeží a v Nairobi zasáhla i turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje příjmů africké země. K obdobným útokům se v Keni sice zpravidla hlásí Šabáb, nicméně keňský prezident Uhuru Kenyatta je tentokrát přesvědčen, že za nejnovějšími masakry jsou místní politici a kriminální podsvětí.

Ruská turistka dnes byla smrtelně postřelena při návštěvě historické památky ve velkém přístavním městě Mombasa, informovala agentura AFP. Policisté po pachatelích pátrají, řekl AFP Tom Okoth z místní policie a potvrdil informace médií, že obětí je občanka Ruska. Žena si společně s dalšími dvěma osobami prohlížela pevnost Fort Jesus z 16. století, památku UNESCO, když na skupinu začala střílet trojice ozbrojenců, kteří turistům vzali tašku s fotoaparáty a mobilními telefony.

Podle úřadů v okrese Lamu skupina asi 15 ozbrojenců v sobotu pozdě večer vtrhla do vesnice Hindi a začala střílet bez rozmyslu do lidí. Devět osob zemřelo. V polovině června v nedalekém Mpeketoni teroristé, údajně také ze somálského islamistického hnutí Šabáb, zavraždili při dvou atentátech 65 lidí. 

Místní komisař Miiri Njenga uvedl, že útočníci při nočním běsnění cílili na vládní úřady. Některé objekty podpálili. Dalších 20 lidí zemřelo při útoku v oblasti Gamba v okrese Tana River. Počet obětí může dál růst, upozornil mluvčí keňského ministerstva vnitra Mwenda Njoka. Organizace Šabáb tvrdí, že vnikla na policejní stanici v Gambě a osvobodila zadržované z vazebních cel. „Zabili několik našich kolegů a osvobodili muslimské vězně,“ potvrdil Reuters policejní zdroj. Mezi zadržovanými přitom byly i osoby podezřelé z podílu na atentátech v Mpeketoni. 

Keňská prokuratura minulý měsíc v souvislosti s nedávnými útoky obvinila guvernéra okresu Lamu z terorismu a několikanásobné vraždy. Keňské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti od loňského krvavého útoku islamistů na nákupní středisko v Nairobi, při němž zahynulo 67 lidí.

Somálské milice ŠabábŠabáb chce teroristickými útoky, které už v Keni připravily o život desítky lidí, docílit stažení keňské armády z vojenské mezinárodní mise Amisom, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie. Vlna útoků podél keňského pobřeží a v Nairobi zasáhla i turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje příjmů africké země.