Washington jako druhý stát USA spouští legální prodej marihuany

Seattle – V americkém státě Washington dnes začíná legální prodej marihuany pro rekreační užití. Washington se tak zařadil po bok Colorada, kde se první obchody otevřely už 1. ledna. V obou státech se pro legalizaci marihuany vyslovili občané v referendech. Ve Washingtonu ale panují obavy z malých zásob marihuany, vyprodaná by totiž mohla být během několika hodin.

Zatímco v Coloradu se vyhouply maloobchodní tržby regulovaného prodeje poměrně vysoko a stát tak vybírá na daních několik milionů dolarů měsíčně, Washington zvolil obezřetnější a mnohem obtížnější cestu k prodeji marihuany. Tamní regulátor zatím udělil méně než 80 licencí na pěstování – celkový počet žadatelů je přitom 2 600. Navíc pouhý zlomek vypěstované marihuany už prošel potřebnými laboratorními testy.

James Lathrop, vlastník obchodu Cannabis City, proto dosud našel pouze jednoho pěstitele, který by byl schopen dodat své zboží v den zahájení prodeje, tedy do dneška. Aby okamžitě nevyčerpal své zásoby, plánuje zákazníkům navrhnout dvougramový limit. 

Předpokládá se, že turisté a nedočkavci zaplatí 25 až 30 dolarů (až 600 korun) za gram, což je dvojnásobek ceny oproti lékárnám, kde není prodej tak výrazně usměrňován. Zmíněné ceny tak zřejmě nepřilákají náruživější uživatele marihuany, kteří zůstanou klienty drogových dealerů či nelegálních pěstitelů.

Problémem rozvoje oficiální a legální distribuční sítě je navíc také to, že několik měst už schválilo moratoria, případně přímé zákazy prodeje marihuany. Žádný z obchodů nebude nabízet ani pochutiny, jako jsou například čokoládové sušenky s obsahem marihuany. Nikdo totiž prozatím nezískal povolení pro provoz konopné kuchyně.