Nalezení zlatého pokladu se dělníkům moc nevyplatilo

Paříž - Trojice francouzských dělníků objevila během práce na pozemku jednoho domu v Normandii zlatý poklad v hodnotě 900 000 eur (25 milionů Kč). Nález se rozhodli ukrýt před majiteli domu i před úřady, za což je nyní po obvinění z krádeže čeká soud.

Dělníci pracovali na zarovnávání terénu u jednoho z rodinných domů v severozápadním francouzském regionu Normandie, kde za druhé světové války zahájila spojenecká vojska ofenzivu na území ovládaném nacistickým Německem. Právě v době války na pozemku patrně kdosi ukryl poklad, který trio mužů při práci objevilo. Ve skleněných nádobách našli pod zemí 16 zlatých cihel a 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí datovaných do let 1924 až 1927. Každá z cihel vážila kilogram, mince po 33 gramech.

Dělníci ve věku 40, 33 a 20 let se domluvili, že poklad nenápadně odnesou a majitelům domu ani policii o něm neřeknou. Podle místní policie jej prodali sběrateli mincí a za utržené peníze si kupovali nová auta a motorky či investovali do svých domů a životních pojistek.

Osudným se jim staly dva šeky na nezvykle vysoké sumy, které jeden z mužů hodlal převést na svůj bankovní účet, o čemž ústav informoval ochránce zákona. Muži jsou obviněni z krádeže a u soudu se s nimi objeví i zmíněný sběratel, který se bude zodpovídat z překupnictví kradeného zboží. Nařčení popírá.

Majitel domu prý nechce o pokladu říkat ani svým dětem a od chvíle, kdy se o něm od policie dozvěděl, má špatné spaní. Místnímu listu Paris Normandie však řekl, že s triem dělníků na toto téma žertoval, než začali na jeho pozemku pracovat. „Kdybyste našli nějaký poklad, určitě mi o tom řekněte,“ prohlásil prý tehdy s úsměvem.