Vrah z židovského muzea prý mučil zajatce v Sýrii

Paříž - Francouz Mehdi Nemmouche, obviněný z květnové vraždy čtyř lidí v bruselském židovském muzeu, v minulosti údajně mučil lidi zajaté islamisty v Sýrii. Magazínu Le Point to řekl francouzský novinář Nicolas Hénin, který byl jedním z rukojmích propuštěných letos v dubnu. Nemmouche podle něj patřil k obávaným postavám extremistů.

„Když si Nemmouche nezpíval, tak mučil. Byl součástí malé skupiny Francouzů, jejichž návštěvy vyvolávaly hrůzu u zhruba padesátky syrských vězňů držených v blízkých celách,“ řekl Hénin francouzskému listu. Podle jeho advokáta se na tom, že Nemmouche byl jedním z věznitelů, shodli „všichni rukojmí“ zadržovaní islamisty v Sýrii.

Hénin byl rukojmím v zemi zmítané boji mezi armádou prezidenta Bašára Asada a islamisty od loňska do letošního dubna. Část doby v zajetí strávil s americkými novináři Jamesem Foleym a Stevenem Sotloffem, které nedávno usmrtili extremisté z organizace Islámský stát v odvetě za americké bombardování svých pozic v Iráku. (Více zde.)

Devětadvacetiletý Francouz alžírského původu Nemmouche byl koncem července belgickou justicí obviněn z vraždy s teroristickým pozadím.

Video Nemmouche údajně v Sýrii mučil vězně
video

Nemmouche údajně v Sýrii mučil vězně

Při útoku letos 24. května přišli v bruselském muzeu o život izraelští manželé, kteří přijeli do Bruselu jako turisté, a Francouzka, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice. Čtvrtou obětí osamoceného střelce, jenž si oběti vybíral náhodně, se stal čtyřiadvacetiletý Belgičan, který byl v muzeu také zaměstnaný. Útok vyvolal pobouření v Belgii i v zahraničí.

Nemmouche, který už má za sebou loupežné přepadení a několikaleté vězení, byl zatčen pár dní po útoku v Marseille na jihu Francie, kam přijel autobusem z Bruselu. Při zatčení měl prý u sebe útočnou pušku kalašnikov a revolver s municí stejného typu, jaký byl použit při útoku v Bruselu. Francouzský soud jej poté vydal do Belgie.