Ve Fergusonu to opět vře, u památníku černošského mladíka hořelo

Ferguson (USA) – Americké město Ferguson hlásí další napětí. Je za ním požár památníku černošského mladíka, jehož v červenci zastřelil bělošský policista. „Napětí roste. Bereme to velmi vážně,“ řekl starosta James Knowles III., podle nějž zřejmě oheň na místě, kde byla řada svíček, vzplál nešťastnou náhodou. Požár prý objevil jeden z policistů, který na něj ihned upozornil hasiče.

Lidé na 21tisícovém předměstí St. Louis ve státě Missouri nanosili na místo improvizovaného památníku pro 18letého Michaela Browna řadu předmětů, z nichž část z neznámých příčin vzplála. Část černošské většiny obyvatel obviňuje místní radnici, že pro záchranu památníku neudělala dost. Podle starosty města, které v srpnu po zmíněném incidentu ovládlo násilí, je situace opět vážná. Kvůli vyhrocené situaci, která se podle starosty znovu může vymknout kontrole, rozhodl Knowles o odložení tradičního festivalu plánovaného na nadcházející víkend.

Incident, při němž v polovině srpna zastřelil policista Darren Wilson Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že měl černoch v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý v souvislosti s loupeží, policistu napadl. Zda bude Wilson obviněn z trestného činu, zatím není jasné. Ministerstvo spravedlnosti zároveň šetří dlouhodobé praktiky fergusonské policie, kterou část místních viní z diskriminace černochů. Okolo 90 procent členů policejního sboru tvoří běloši.

V průběhu srpnových nepokojů, při nichž ve městě platil výjimečný stav a zasahovala národní garda, byly zraněny desítky lidí a zhruba dvě stovky policie zadržela.