Nové nepokoje ve Fergusonu vyvolal požár místa, kde zastřelili Browna

New York Nové rasově motivované nepokoje propukly dnes ve Fergusonu na předměstí amerického města St. Louis. Vyvolal je úterní požár pietního místa, kde v červenci bělošský policista zastřelil černošského mladíka Michaela Browna. Strážci pořádku se snažili rozehnat dav demonstrantů, kteří na těžkooděnce házeli zápalné lahve a kamení. Nejméně dva policisté byli zraněni, pět útočníků policie zatkla.

Obyvatelé Fergusonu nanosili na místo improvizovaného památníku pro 18letého Browna řadu předmětů, z nichž část v úterý vzplála. Někteří se obrátili na vedení města s kritikou, že pro ochranu památníku neudělalo dost. Podle policie a hasičů oheň vzplál nešťastnou náhodou od zapálené svíčky. Požár vyvolal ve Fergusonu napětí, které dnes přerostlo v násilnosti. Zapojila se do nich asi stovka mladíků, kteří vydrancovali několik obchodů a zapálili jednu restauraci.

Incident, při němž v polovině srpna policista Darren Wilson zastřelil Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že černoch měl v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý z loupeže, policistu napadl. Ministerstvo spravedlnosti zároveň šetří dlouhodobé praktiky fergusonské policie, kterou část místních viní z diskriminace černochů. Okolo 90 procent členů policejního sboru tvoří běloši.

Improvizovaný památník Michaela Browna
Zdroj: ČTK/AP
Autor: David Carson

V průběhu srpnových nepokojů po Brownově smrti, při nichž ve městě platil výjimečný stav a zasahovala národní garda, byly zraněny desítky lidí a zhruba dvě stovky policie zadržela.