Euroskeptická strana UKIP má prvního poslance v britském parlamentu

Londýn - V doplňovacích volbách do britského parlamentu na východě Anglie získala své první poslanecké křeslo v Dolní sněmovně euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Hlasování se v obvodu Clacton v hrabství Essex na východě Anglie konalo kvůli demisi poslance Douglase Carswella, který opustil Konzervativní stranu, aby nově kandidoval za UKIP. Vyhrál s náskokem, když získal tři pětiny hlasů. „Od přeběhlíka od konzervativců Douglase Carswella se očekává, že poznamená historii tím, že se stane prvním poslancem UKIP,“ napsal v předstihu britský list The Times.

Naopak v doplňovacích volbách na severu Anglie si poslanecké křeslo udrželi opoziční labouristé, avšak jen těsně před UKIP. Klání o poslanecký mandát za Heywood a Middleton podle výsledků vyhráli labouristé s 11 633 hlasy, následovaní UKIP s přízní 11 016 voličů. Třetí konzervativci dostali 3 496 hlasů, zatímco v roce 2010 tu získali 12 538 hlasů.

Vedení strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, věří v úspěch i v parlamentních volbách na jaře 2015. Vstup UKIP do parlamentu bude jejím vstupem do vysoké britské politiky, citoval britský tisk předsedu strany Nigela Farageho. Volební výsledek podle UKIP ukázal, že strana sedm měsíců před parlamentními volbami představuje hrozbu jak pro labouristy, tak pro konzervativce premiéra Davida Camerona.

UKIP, která usiluje o omezení přistěhovalectví na ostrovy a o vyvedení Británie z Evropské unie, získává rostoucí počet voličů jako alternativa k zavedeným hlavním politickým stranám.

Video Protievropská strana UKIP má prvního poslance
video

Protievropská strana UKIP má prvního poslance