„Všichni jsou už v Mexiku“ - Češi propadli exotice v zimě

Krize nekrize, stále více Čechů si během zimy dopřává dovolenou daleko v teplých krajích. Čtyři největší cestovní kanceláře letos hlásí nárůsty prodejů až o deset procent. Mezi nejoblíbenější místa už několik let patří Spojené arabské emiráty, Thajsko a Karibik. Na rozdíl od klasických letních dovolených se kvůli nim Češi nezadlužují u bank. 

Co vede Čechy k výpravě za oceán a popuštění žilou, když jinak patří k největším šetřilům v Evropě? Odpověď je jednoduchá - právě peníze. Už několik let se propadá kurz dolaru, tedy měny, která cenu těchto pobytů ovlivňuje nejvíce. To se pak projeví zejména na ceně pobytových dovolených, u poznávacích zájezdů ceny většinou stagnují. Kvůli zlevňování výletů do dolarových destinací tak letos v zimě vyrazí za svým snem na 55 tisíc českých turistů.

Svoji roli tady navíc sehrál nástup charterových letů. „Od roku 2000 do roku 2012 se ceny u pobytových charterových letů propadaly. Do té doby, tedy ještě před charterovou dopravou, se průměrná cena pobytového zájezdu do Thajska, Dominikánské republiky a na Kubu pohybovala na úrovni kolem 45 až 50 tisíc korun,“ vysvětluje Tomáš Cikán z cestovní kanceláře Eso travel. Nyní se tato částka pohybuje kolem zhruba 35 tisíc. Za klesající cenou zájezdů navíc stojí i prudký nárůst konkurence.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA/Andrej Palacko http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433843.jpg
 • Ilustrační foto autor: Eye Ubiquitous , zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433842.jpg
 • Ilustrační foto autor: Eye Ubiquitous , zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433841.jpg
 • Ilustrační foto autor: Eye Candy, zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433839.jpg

„Nejžádanější jsou letos Mexiko a Dominikánská republika. O Mexiko, což je destinace nabízející jak skvělé koupání v Karibiku, tak bohatou kulturní historii, především mayské památky, mají naši klienti až trojnásobný zájem oproti minulým rokům,“ říká marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.

Češi si navíc v hojnější míře platí zájezdy vytvořené na míru dle jejich představ a časových možností. „Stále častěji vyžadují v rámci zájezdu i nejrůznější výlety a zážitky všeho druhu. Obecně platí, že dovolená v exotice je mnohem “zážitkovější„ a aktivnější. Naopak klasická letní dovolená je především relaxační a odpočinková,“ uvádí tiskový mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Nejoblíbenější exotické destinace

CK Fischer: Spojené arabské emiráty (SAE), Dominikánská rep., Kuba, Thajsko, Maledivy

Eso travel: Thajsko, Kuba, Dominikánská republika

Exim Tours: Mexiko, Dominikánská republika, Isla Margarita, Keňa, Dubaj, Zanzibar

Invia: SAE, Dominikánská rep., Kuba, Kapverdy, Thajsko, Maledivy, Srí Lanka, Keňa


Češi preferují snadno dostupná místa

Nejlépe se prodávají destinace, u kterých je třeba maximálně jednou přestupovat. Složitejší doprava totiž spoustu turistů odrazuje. „Lety s více jak jedním mezipřistáním se obsazují obtížněji. Nejrychlejší obsazenost zaznamenáváme u Spojených arabských emirátů a Kapverdských ostrovů, kde jde o přímé lety,“ přiznává Michal Tůma z cestovní agentury Invia. 

Ceny zájezdů se pak liší podle toho, jestli jde o pobyt poznávací nebo pobytový. „Cena pobytového zájezdu pro turisty koupací se pohybuje kolem 35 až 38 tisíc. Budeme-li se bavit o poznávacích zájezdech, tak se v Thajsku apod. pohybuje plus minus 45 až 50 tisíc. U ostatních poznávacích zájezdů na delších exotikách – Jižní Afrika, Jižní Amerika, Jihovýchodní Asie - se cena pohybuje kolem 70 tisíc,“ dodává Tomáš Cikán z Eso travel.

„Naši klienti průměrně utratí mezi 35 a 45 tisíci korun za jednu osobu, výjimkou ale nejsou ani exotické zájezdy s dvoj- i trojnásobně větším rozpočtem,“ uvádí Stanislav Zíma z Exim tours. Cestovní agentura Invia pak mluví o téměř 43 tisících za osobu.

Dovolená
Dovolená
Více fotek
 • Dovolená autor: John Rowley , zdroj: ISIFA/Mood Board/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433840.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA/Capital Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433834.jpg
 • Ilustrační foto autor: Eye Candy, zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433838.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA/Capital Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433833.jpg

Karibik jedině all-inclusive

Když už ale Češi utrácí za exotické dovolené vyšší částky než za klasické letní, očekávají i lepší servis. S tím souvisí i enormní poptávka po tzv. all-inclusive zájezdech, kdy má klient cenu jídla, nápojů a mnoha dalších druhů služeb zahrnutou v ceně pokoje. „V podstatě dnes klienti vyžadují téměř ve všech destinacích all-inclusive. Třeba destinace karibské se z 99 procent jinak ani nenabízejí,“ doplňuje Cikán. S Karibikem má přitom stejné zkušenosti i CK Fischer.

Některé země ovšem all-inclusive služby vysloveně zakázaly. Například Thajsko byla první země na světě, která zákonem v roce 1991 zakázala hotely all-inclusive na svém území, aby „vyhnala“ turisty z hotelových pokojů. Tímto jednoduchým trikem donutí výletníky poznat lépe místní kulturu a krajinu a například thajské restaurace se i díky tomuto opatření rozšířily do celého světa.

Dosud neobjevené destinace

A u kterých destinací máte největší pravděpodobnost, že tam nepotkáte zástupy českých turistů? Podle CK Fischer jde o Vietnam, Exim tours zase nabízí Jamajku. „Pokud se bavíme o masovém turismu, tak jsou to Filipíny, Indonésie, Borneo a ostrovy v Pacifiku,“ říká Tůma z agentury Invia. Filipíny jsou pak také tipem cestovní kanceláře Eso travel.

Existují ale i méně navštěvovaná místa, kam už cestovní kanceláře zájezdy pár let nabízí. „Mauricius je excelentní destinace, neuvěřitelně vysoký poměr kvality a ceny. Zanzibar bohužel ještě nemá dostatečnou hotelovou kapacitu v kapacitě čtyři a pět hvězd, ale opět na českém trhu oblíbená destinace,“ uzavírá tipy Tomáš Cikán.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA/Capital Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433832.jpg
 • Na dovolenou se už s Bolero Tours turisté nevydají zdroj: ISIFA/Capital Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433831.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA/Capital Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433829.jpg
 • Ilustrační foto autor: Eye Candy, zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4339/433824.jpg

Při zpoždění charterového letu máte nárok na finanční kompenzace

Pokud patříte mezi oněch 55 tisíc šťastlivců, měli byste vědět, že v případě výrazného
zpoždění charterového letu máte nárok na finanční kompenzace. I když se aerolinky budou bránit, není důvod nechat se odradit. František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim, upozorňuje na trend, který se zvýšeným zájmem o exotickou dovolenou souvisí: „Zvýšený počet charterových letů často znamená zvýšený počet zpoždění a s ním i povinnost vyplácet finanční kompenzace. Letecké společnosti se stále častěji snaží najít způsob, jak se vyplácení kompenzací bránit.“

Proto si pamatujte, že při letu do exotických států, který cestující začínají na území Evropské unie nebo v případě letu s evropským leteckým dopravcem, platí standardní pravidla o zpožděných letech. A to pro cestu tam i zpět.

Podle rozhodnutí Soudního dvora EU tak mají cestující při zpoždění delším než tři hodiny stejné nároky na finanční odškodnění jako u zrušeného letu. To v případě vzdálenosti větší než 3,5 tisíce kilometrů představuje částku 600 eur. 


Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
 • Ilustrační foto zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4192/419109.jpg
 • Letiště ve Frankfurtu ruší lety autor: EPA/Fredrik von Erichsen , zdroj: Isifa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4310/430923.jpg
 • Letadlo JetBlue po přistání v Amarillu autor: The Amarillo Globe News, Michael Schumacher, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3428/342771.jpg
 • Přistání letadla v Bilbau zdroj: youtube.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3520/351996.jpg

First minute

Zatímco někteří ještě vybírají exotickou nebo zimní lyžařskou dovolenou a využívají slev last minute, jiní už otevírají katalogy s letní dovolenou a kupují si zájezdy v předprodejích. Cestovní kanceláře lákají Čechy na bonusy a slevy na zájezdy za včasný nákup. A daří se jim to. Dovolenou na tzv. first minute, tedy v předprodeji, si letos kupuje až o třetinu víc lidí než vloni.

Důvodem je opět snaha ušetřit. Ceny už se totiž někdy blíží nabídkám zájezdů na poslední chvíli. „Sledujeme 23procentní nárůst u zájezdů first minute. Ten sice sledujeme každoročně, ale letos je to opravdu výjimečné,“ dodává Michal Tůma z agentury Invia.

Nejčastěji se teď prodávají zájezdy do Řecka, Turecka, Egypta nebo Tuniska. Letos Češi ale chtějí zkusit i něco nového - třeba Albánii. Například zájezd na Krétu na 11 dní, letecky, all-inclusive má katalogovou cenu 16 290 korun, teď je však o pět tisíc levnější.

Předprodej nejčastěji využívají rodiny s dětmi, které plánují dovolenou dopředu. Dříve si dovolenou vybírají i lidé, kteří chtějí sice ušetřit, ale zároveň si nechtějí odepřít luxus ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech a nechtějí čekat na zájezd, který na ně zbude v last minute.