Radní Ústí nad Labem zrušili dotaci 12 milionů pro Činoherák Ústí

Ústí nad Labem - Radní města Ústí nad Labem podle primátora Josefa Zikmunda (ANO) zrušili své usnesení z minulého týdne, kterým schválili divadelnímu spolku Činoherák Ústí dotaci 12 milionů korun na příští rok. Prozatím mu chtějí poslat jen milion korun na dofinancování letošního roku. O obou dotacích mělo 16. prosince hlasovat zastupitelstvo. Dotaci na příští rok předloží vedení města zastupitelům zřejmě v únoru. Činoherák Ústí navazuje na někdejší Činoherní studio. Od dubna soubor funguje díky sbírce a sponzorům.

Revokace původního usnesení souvisí podle primátora Josefa Zikmunda se střetem zájmů radních za PRO!Ústí. Primátorův náměstek Martin Hausenblas je jedním ze zakladatelů spolku, v jeho orgánech je i náměstkyně Jana Bohuňková a Jaroslav Achab Haidler. Ani jeden z nich minulý týden poměr k projednávané věci nenahlásil. Vedení města teď chce, aby z orgánů spolku odešli úplně. „Aby do budoucna nevznikaly tyto problémy, tak všichni tři odstoupí a budou nahrazeni někým jiným,“ řekl Zikmund.

Náměstek primátora Martin Hausenblas (Pro!Ústí) uvedl, že on sám minulý týden na střet zájmů upozornil, ale až dodatečně: „My jsme projednávali ten den na radě celou řadu bodů a po 11 hodinách jednání přišel na přetřes Činoherák. Byl jsem unavený a zapomněl jsem na to. Za hodinu a půl poté jsme přišel domů a zjistil jsem to. Takže jsem okamžitě bil na poplach – řekl jsem: to není v pořádku.“

Radní za PRO!Ústí chtějí odstoupit co nejdříve. „Jsem připraven rezignovat už tento pátek na zasedání správní rady,“ potvrdil Hausenblas. Podle koaliční dohody by v orgánech spolku měli zasednout zástupci města, Ústeckého kraje, sponzora nebo herecké asociace. 

Kino Hraničář, vlevo herec Jaroslav Achab Haidler
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK

Hausenblas upozornil, že jak ve volebním programu Pro!Ústí, tak ve volebním programu ANO byla jednoznačná snaha o záchranu Činoheráku Ústí. „U ní jednoznačně zůstává,“ prohlásil.

Rada města už rozhodla, že Ústí nad Labem podpoří Činoherák Ústí v roce 2014 dotací ve výši 1 milionu korun, zastupitelstvo dotaci projedná 16. prosince. „Činoherák Ústí nedostal z městského rozpočtu ani jednu korunu v roce 2014, ale přesto odehrál desítky představení v Ústí nad Labem a jednoznačně podpořil dobrý obraz o občanech a občanské společnosti v Ústí nad Labem i v jiných městech po celé republice,“ vysvětlil Hausenblas.

Ve chvíli, kdy se vymění rada, která vede Činoherák Ústí, ztratí podle Martina Hausenblase jak herci spolku, tak PRO! Ústí jakýkoli vliv na soubor: „Organizace bude vedena dlouhodobě a nebude moci být ovládána jedním subjektem, ale vlastně pouze shodou názorů. Teprve toto vedení spolku předloží radě města žádost o financování v roce 2015. Rada města již bez střetu zájmů a bez jakéhokoli dalšího vlivu tuto žádost projedná a na zastupitelstvu v únoru, doufáme, předložíme financování pro rok 2015.“ 

Akce na podporu Činoherního studia
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK

Dotaci na rok 2015 by měla znovu projednat rada a v únoru definitivně rozhodnou zastupitelé. „Předloží filozofii, jak by měla jejich činnost vypadat, a na základě předloženého by se rada rozhodla, jestli Činoheráku Ústí 12 milionů dotace dá, nebo ne. Občané i opozice by asi byli proti tomu, dát někam jen tak 12 milionů, a bylo by i problematické jim to vysvětlit,“ obává se Zikmund.

Martin Hausenblas, náměstek primátora: „Novým prvkem je, že ze spolku Činoherák Ústí, který byl založený herci a sympatizanty, se stává najednou kulturní instituce, která je nezávislá na jakémkoli jednotlivém zdroji moci, včetně města. Získává tím pádem naprostou samostatnost a legitimitu, a přesto má přístup k celé historické kontinuitě Činoheráku. Podle mého názoru je to naprosto nejlepší řešení, jaké jsme mohli najít. Tak se vyjádřil i Filip Nuckolls, předseda Činoheráku Ústí. Byl to konsensuální názor.“ 

Současná situace kolem divadla je podle radního a prozatimního ředitele Činoherního studia Achaba Haidlera (PRO!Ústí) jen dočasná. „Musí sloužit tomu, aby se dal nikoli zintrikovat, ale skutečně legislativně zprocesovat návrat. Dům i veškerý majetek patří příspěvkovce. Trvalo by dlouho, než by se dal převést přímo na spolek, a příspěvkovka stejně musí ještě půl roku nějakým způsobem existovat a vyřešit ty závazky, které na sebe vzala paní exředitelka Müllerová.“ Achab Haidler do budoucna chce být už jen hercem: „Těším se, rozhodně nebudu mít žádné ambice mít ještě nějaké funkce v novém spolku.“

Ústecká realita. #media nám přitom lžou, že hlavní tamní problém je Činoherák. I z toho těží Babiš… #politika http://t.co/jMz0AZMorN

Podle dosavadního šéfa spolku Filipa Nuckollse je pro Činoherák finanční pomoc města nezbytná. „Herci nejsou nijak extra placení, ta nejistota je dlouhá, hlavní důvod je, abychom vůbec přežili,“ řekl Nuckolls. Podle předběžných propočtů skončí Činoherák letos se ztrátou 800 000 korun.

Podle Filipa Nuckollse přišlo stávající rozhodnutí radních v hodině dvanácté: „My od zítřka začneme tvrdě budovat repertoár. Uvidíme, jak to v lednu půjde, protože nemáme herce pod smlouvou, už můžou být rozebrány jejich termíny v jiných divadlech. Samozřejmě větší procento představení půjde do Činoherního studia, protože je čistě divadelní budovou, a tady budeme hrát menší procento představení. Nicméně budeme  používat Hraničář dál.“

Filip Nuckolls, umělecký šéf Činoheráku Ústí: „Na ten celý rok se nedá zapomenout. Škola, kterou jsme dostali, byla obrovská. Podpora lidí byla obrovská. Střídaly se chvíle naprosté frustrace, deprese, toho, že to nikam nepůjde, že to skončí za den, a pak obrovské euforie z podpory lidí. Myslím, že nálada při zkouškách tento rok byla taková, jakou jsem nikdy nezažil. Herce to stmelilo dohromady.“

Z původního souboru, který měl 12 lidí, jich ale zůstalo jen sedm. „Méně než půlka dala přednost jinému řešení,“ dodal Filip Nuckolls.

Než zastupitelé schválí dotaci na rok 2015, bude představení od spolku nakupovat příspěvková organizace Činoherní studio. Za jedno mu zaplatí zhruba 75 000 korun.