„Ani se nesnaží sundat nohu z plynu.“ V Přerově začnou řidiče hlídat radary

Rychlost řidičů na silnicích ve třech místních částech Přerova začnou střežit radary. U cest se objeví ještě letos, město za ně zaplatí přes dva miliony korun. Tamní radnice navíc zaměstná sedm lidí, kteří se budou zabývat přestupky.

Další pracovní místo pak vznikne u městské policie, jak potvrdila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Radary budou dohlížet na řidiče v Lověšicích, Lýskách a Kozlovicích.

S návrhem na měření rychlosti přišel jako první výbor pro místní části. Respekt řidičů k dopravnímu značení v uvedených lokalitách je podle výboru malý.

Dopravní omezení rychlosti na silnici u Lověšic řidiči respektovali sotva dva měsíce. Během ledna a února už značku přehlíželi a překračovali rychlost. Mnohdy se ani nesnaží sundat nohu z plynu a jedou po čtyřproudové silnici, jako by tam žádná křižovatka nebyla. Právě na tomto úseku u Lověšic se staly v posledních deseti týdnech dvě smrtelné nehody.
Radek Pospíšilík
předseda výboru pro místní části, Přerov

Město nyní schválilo dodávku radarového měřiče včetně čtyř skříní a softwaru na zpracování přestupků za 2,3 milionu korun. „Systém je opatřený modulem, který umožňuje rozpoznat registrační značky aut. Měření je možno provádět v obou směrech,“ uvedl náměstek primátora Pavel Košutek (ANO).

Systém podle něj umožní také samostatné zpracování oznámených přestupků – čili zjištění provozovatele auta v centrálním registru vozidel, ověření v registru obyvatel, zpracování výzvy a její odeslání, evidenci předepsaných plateb a kontrolu jejich úhrady. Systém zvládne i nutné propojení na další software, který magistrát při vyřizování přestupků využívá.

Podle zástupců radnice by díky operativnosti systému měli být úředníci schopni dodržet zákonem stanovené lhůty pro zpracování přestupků. „Předpokládáme, že budeme mít ke zpracování 150 oznámení denně, což dělá 3000 přestupků měsíčně,“ uvedla Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Noví pracovníci budou stát miliony

V souvislosti se zavedením radarového měření rychlosti bude muset město přijmout do pracovního poměru nové zaměstnance. Výběrové řízení na jejich pozice už bylo v pátek vyvěšeno na webu města.

„Problematikou přestupků v souvislosti s radarovým měřením se bude zabývat šest nových úředníků z odboru evidenčních správních služeb, jeden úředník posílí odbor ekonomiky a přijmout bude třeba i jednoho pracovníka městské policie,“ uvedl vedoucí personálního oddělení přerovského magistrátu Radek Kuchta.

Mzdové náklady na sedm úředníků magistrátu vyjdou rozpočet města na půl roku na částku 2,5 milionu korun. Technika a vybavení kanceláří budou stát jednorázově asi milion korun.

K měření rychlosti přistoupily i Hranice

Počátkem letošního roku k podobnému kroku jako Přerov přistoupili v Hranicích na Přerovsku. Město, které do té doby radary nepoužívalo, se k jejich instalaci rozhodlo ve snaze zvýšit bezpečnost chodců a donutit řidiče, aby dodržovali předepsanou rychlost.

„Město dosud žádné takové radary nemělo. Důvodem je prvotně zvýšení bezpečnosti. Podle předběžných testování radaru na konci loňského roku se nám ukázalo, že třeba na silnici ve směru na Valašské Meziříčí páchají řidiči stovky přestupků, překračují i stokilometrovou rychlost ve městě, takže přecházení vozovky ve chvíli, kdy se po městě řítí někdo takový, je skutečně velmi riskantní,“ uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Dodal, že radar bude město používat na čtyřech místech a přemisťovat jej bude podle potřeby. Hranice se při pořizování radaru inspirovaly i zkušenostmi jiných měst, v kraji je používá na svých výpadovkách například Šternberk.

Tamní radnice využívá přístroj už řadu let. V roce 2002 patřil Šternberk mezi první města v Olomouckém kraji, která se rozhodla pořídit obecní radar. Nyní jich vlastní několik včetně mobilních i stacionárních variant. Od Šternberka si přístroj půjčoval i sousední Uničov.