Plánovaná evakuace IKEM neproběhne. Prasklý parovod je pod kontrolou

Chystaná evakuace pacientů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se v pondělí neuskuteční. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) se prasklý parovod, kvůli němuž mělo k přesunu pacientů dojít, už podařilo zabezpečit.

Nemocnice, která se specializuje na transplantace, evakuaci naplánovala v pátek poté, co v potrubí, které do nemocnice přivádí teplo, objevila trhlinu. Ihned také zastavila příjem, pacienty, kteří byli v dobrém stavu, propustila a část IKEM předal do spádových nemocnic. Stovka nemocných pak měla být v pondělí rozvezena do nemocnic v Motole, Na Homolku a Bulovku.

Podle aktuálního vyjádření ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ale nic z toho nebude potřeba a evakuace neproběhne. Potrubí s horkou vodou, které je v hloubce zhruba 4,5 metru a institut zásobuje teplem, se totiž už podařilo zabezpečit.

Kompletní oprava proběhne až v létě

Podle ředitele IKEM Aleše Hermana technici a dělníci od pátečního odpoledne zjišťovali rozsah poškození teplovodního potrubí. V sobotu se ukázalo, že se prasklina nezvětšuje a je možné ji zajistit ocelovou záplatou.

„Od nedělního rána pak na teplovodním potrubí usilovně pracoval tým specialistů, kterému se okolo poledne podařilo opravu úspěšně dokončit. Díky tomu nebude pondělní evakuace stovky pacientů nutná a provoz IKEM nemusí být dále omezen,“ doplnil ředitel. Kompletní oprava potrubí se uskuteční až v letních měsících.

Jak dále informoval, plně obnoveny už byly transplantační programy, na které se nemocnice specializuje, a od pondělí budou v provozu i ambulance.

Opravu potrubí zajišťovala firma Termonta Praha, která je dceřinou firmou Pražské teplárenské, která dodává do nemocnice teplo. Podle šéfa prodeje tepla z Pražské teplárenské Pavla Maďara se na místě ještě dělají dokončovací práce. Rozsah kompletní opravy bude podle něj záležet na požadavcích IKEM, protože potrubí je v jeho vlastnictví. Variantou podle Maďara je, že by se vyřízlo poškozené potrubí v délce jednoho až dvou metrů a nahradilo novým.