Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Provoz Ruzyně přerušil na pár minut požár letadla

Velikost textu:
aktualizováno 9. 6. 2012 23:59

Praha – Na ruzyňském letišti večer v jednom z hangárů shořelo letadlo. Stroj typu ATR 42, který je jedním z nejmenších ve flotile společnosti ČSA, byl požárem zcela zničen, zraněn byl jeden člověk. Provoz letiště byl kolem půl desáté večerní asi na deset minut přerušen, zásah hasičů ovšem trval dvě hodiny. Škoda dosáhla asi 200 milionů.

Letiště Praha
Letiště Praha

"Hořet začalo po 21:00 v hangáru F, který patří společnosti ČSA Technics," konstatovala mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Podle svědků se před požárem z hangáru ozvaly exploze a začal stoupat hustý dým.

Na ruzyňském letišti se v hangáru F stroje parkují či opravují. V nájmu ji má společnost ČSA Technics. Zásah hasičů na místě trval zhruba dvě hodiny. Kromě letištního sboru byli na místě i pražští hasiči, podle jejich mluvčí ale pouze pomáhali s odvětráváním objektu.

přehrát video
Na ruzyňském letišti hořelo malé letadlo

Během třiceti minut shořelo letadlo typu ATR 42. "Příčina požáru bude samozřejmě důkladně prošetřena," poznamenal mluvčí ČSA Hana Hejsková. Podle informací hasičů shořel letoun ATR 42 ČSA imatrikulace OK-KFM, což je stroj, který transportoval gorilu Moju z pražské zoo do Španělska. Společnost má těchto letadel ještě šest, užívají je od roku 2004.

Celkovou škodu odhadují ČSA na 200 milionů. Při incidentu se navíc zranil jeden z pracovníků. Podle mluvčí záchranky Jiřiny Ernestové měl popálené předloktí, byl proto převezen do vinohradské nemocnice. Oheň likvidovalo 19 jednotek letištních hasičů, na pomoc jim přijeli jejich pražští kolegové.

 • Požár v ruzyňském hangáru
  Požár v ruzyňském hangáru zdroj: Požáry.cz
 • Kompletně shořelé letadlo ATR 42
  Kompletně shořelé letadlo ATR 42 zdroj: Požáry.cz

Výbuch a následný požár poškodil ještě vedle stojící letoun stejného typu. České aerolinie nechtějí upřesnit, kolik lidí bylo v době výbuchu v hangáru, ani další podrobnosti. Podle všeho ale nešlo o výbuch letecké nádrže. "To by určitě bylo horší. Pokud se takové množství rozleje po hangáru, asi by nebylo poškozeno jen jedno sousedící palivo," odhadl letecký publicista Martin Velek. Příčinou mohl být i obyčejný nedopalek, který mohl zapálit například nádoby s hořlavými čistidly. Ruzyňské letiště zatím odmítá o příčinách spekulovat.

ATR 42 je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun určený pro kratší regionální tratě. Dlouhý je téměř 23 metrů, rozpětí má necelých 26 metrů. Maximální přepravní kapacita je 50 lidí. Nový stroj vyjde na více než 250 milionů korun.

Právě toto letadlo dnes večer shořelo
Právě toto letadlo dnes večer shořelo
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.