Maratonci v neděli uzavřou centrum Prahy

Obyvatelé a návštěvníci Prahy musí v neděli počítat s výrazným dopravním omezením kvůli mezinárodnímu maratonu. Týkat se bude historického centra a ulic Prahy 4, 5, 7 a 8, kudy povede trasa závodu. Změny se dotknou i některých tramvajových a autobusových linek. Metro bude naopak posíleno.

Pražský mezinárodní maraton
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Dvaadvacátého ročníku pražského maratonu se zúčastní 7800 jednotlivců, 540 štafet, 53 týmů. Závod startuje o deváté na Staroměstském náměstí a směřuje přes Malou Stranu, Holešovice, Libeň a Karlín na vltavská nábřeží na pravém břehu řeky. Z Podolí budou maratonci pokračovat zpátky na Karlovo náměstí a odsud na Smíchov, poslední kilometry běhu je v druhém kole kolem Štvanice dovedou zpět k Orloji, končit by se mělo kolem čtvrté.

Pro Pražany i návštěvníky metropole znamená maraton výrazná dopravní omezení. Už od soboty bude kvůli bezpečnosti zakázáno na vybraných silnicích parkování. O zákazu se řidiči dozví z dopravního značení, které bylo na silnice umístěno s předstihem.

V neděli budou po celé délce trasy policisté a strážníci podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu. Vedle trasy běhu se jedná o příčné přejezdy, které lze využít jen ve výjimečných případech a pouze na pokyn policistů.

Omezení se dotkne i tramvají 

V den závodu dočasně změní v některých úsecích svou obvyklou trasu tramvaje číslo 1, 3, 5, 7, 9, 10, 14, 16, 17, 18, 21, 22, 24 a 25. Z trasy maratonu budou odkloněny také autobusové linky 176 a 207, linka 194 nebude v provozu vůbec a linka X8 bude po většinu dne vedena jednosměrně na trase Palmovka, Florenc, Urxova a Palmovka.

Dopravní podnik zavede i náhradní autobus X3, který bude od nedělních 9:30 do 13:30 jezdit na trase Dvorce, Poliklinika Budějovická, Budějovická a Dvorce. Veškeré informace o zmíněných opatřeních lidé najdou na webu pražského dopravního podniku a informace o maratonu na serveru jeho pořadatele.

Podrobnosti o opatřeních lidem sdělí i operátoři na bezplatné dopravně-informační lince 800 165 102, která je až do soboty denně v provozu mezi 9:00 a 18:00 a v neděli od 10:00 do 16:00. V den závodu jim bude k dispozici i bezplatná dopravně-informační linka pražského magistrátu 800 100 991.