Praha zná obsazení rady, Stropnický v ní nebude

ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se domluvily na personálním obsazení pražské rady. Předseda Strany zelených Matěj Stropnický, o jehož nominaci se vedly mezi stranami spory, v radě nebude. Nově v ní budou Karel Grabein Procházka (ANO), Petra Kolínská (SZ) a Irena Ropková a Daniel Hodek (oba ČSSD).

Od rozpadu koalice v říjnu vládla Praze sedmičlenná rada. Nyní bude rada opět jedenáctičlenná, náměstkyní primátorky se stane Kolínská. „Konkrétní kompetence zůstanou tak, jak jsou, v případě nových radních se budou ještě dolaďovat,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Hodek bude mít na starosti sociální politiku, Dolínek bude mít dopravu a sport a Ropková vzdělávání a Evropské fondy, v rámci jejich gescí si to proměnili,“ dodala primátorka.

Miloslav Ludvík

Miloslav Ludvík

člen zastupitelstva za ČSSD

„Dohodli jsme se, že rozvod neplatí a že to spolu znovu zkusíme.“

Miloslav Ludvík

člen zastupitelstva za ČSSD

Rozpory při domlouvání koalice způsobila v minulých týdnech nominace Stropnického do rady. ANO a ČSSD to odmítly a zelení nakonec ustoupili. „Nám šlo o programové priority,“ řekl k odstoupení Stropnického od nominace předseda pražské SZ Ondřej Mirovský.

Strana zelených rovněž stáhla ze svých požadavků zvýšení daně z nemovitosti, které vadilo ANO. Do koaliční smlouvy se ale doplní pět programových požadavků, mimo jiné vznik fondu na sociální bydlení nebo budoucnost objektů nákladového nádraží Žižkov a centra Klinika.

Stropnický by mohl vést dopravní výbor

Ještě nejsou domluvena složení magistrátních výborů. Zástupci stran pouze uvedli, že nově by měl být předsedou dopravního výboru právě Stropnický. „Vše je to otázka matematiky, výboru nesmí předsedat zástupce strany, která má v dané gesci radního či náměstka,“ řekl vyjednavač ČSSD Miloslav Ludvík. „Obsazení výborů je v jednání, ale počítáme i s tím, že dopravní výbor by vedl pan Stropnický,“ řekl Procházka. 

Video Studio ČT24
video

Ludvík: Dohodli jsme se, že rozvod neplatí

Ludvík: Dohodli jsme se, že rozvod neplatí

Pražská koalice se dohodla na čtyřech radních, Stropnický mezi nimi není

Kolínská: Pro koaliční partnery byl už nepřijatelný způsob, jakým Stropnický prosazoval programové priority

Jedinou z nově volených radní, která již ve vedení města byla, je Irena Ropková. Na starosti měla až do odvolání loni v říjnu školství a sociální oblast. Karel Grabein Procházka je pražským zastupitelem, Petra Kolínská byla donedávna radní na Praze 6 a Daniel Hodek je místostarostou Prahy 1. Ten by měl podle Ludvíka na Praze 1 zůstat, avšak nebude tam takzvaným uvolněným radním. Jeho hlavní prací bude funkce na magistrátu.

„Ve čtvrtek by už v rámci pravidelného jednání zastupitelstva mělo dojít na dovolování jednotlivých radních a následně i na volbu vedoucích jednotlivých výborů. Potom by měla být rada, tedy i vedení Prahy, opět kompletní po šesti měsících.“

Oldřich Borůvka

redaktor ČT

Samotná koaliční smlouva a její dodatek by měla být podepsána ve čtvrtek ráno před jednáním zastupitelstva. „Já předpokládám, že ji podepíšeme ve čtvrtek ráno, nebo ve středu večer, ale na tomto jsme se ještě nedomlouvali, ale žádný rozpor v tom již není, jen to doladíme a opravíme gramatické chyby,“ řekla Krnáčová.

Strany budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla.