ČT24

ČT24
pondělí 28. července 2014 Viktor

Moderní vlaky vyrazí na Šluknovsko

Velikost textu:

Děčín – Nízkopodlažní motorové jednotky Siemens Desiro začnou od soboty 31. března jezdit na severočeské železniční trati z Děčína do Rumburku a Dolní Poustevny. Prozatím se jimi cestující svezou zhruba na každém druhém spoji, Ústecký kraj zveřejnil jízdní řád s orientačním přehledem spojů, kde se cestující s Desirem setkají. Na trati obsluhující Šluknovský výběžek dnes jezdí především Regionovy, které nedávno vystřídaly původní motorové vozy z přelomu 70. a 80. let. Desira, disponující oproti Regionovám například klimatizací, ale hlavně mnohem lepším podvozkem zajišťujícím klidnější a tišší jízdu, tak budou dalším krokem vpřed.

Desiro
Desiro

Novější motorové jednotky Desiro vyráběné od konce 90. let si České dráhy pronajmou od Německých drah (DB), půjde o čtyři soupravy dosud využívané v regionální dopravě v Sasku. "První pravidelný vlak s motorovou jednotkou Desiro vyjede z Děčína směrem do Šluknovského výběžku v sobotu 31. března v 18:15," upřesnil Jan Maxa z dopravního oddělení ústeckého krajského úřadu.

Dráhy s nasazením nových vlaků nemohou váhat. Zavazuje je k tomu smlouva, díky které si u nich Ústecký kraj objednává regionální dopravu. Kraj v ní vyžaduje, aby dopravce nejpozději v dubnu 2012 nasadil na severočeské regionální linky alespoň čtyři nízkopodlažní vlaky schopné přeshraničního provozu. Kraj tento požadavek původně zdůvodňoval tím, že budou nové soupravy jezdit po obnovené přeshraniční trati z Dolní Poustevny do Sebnitz, která však nakonec zprovozněna nebyla. Smluvní podmínka přesto platí, a tak jí ČD vyhoví, ač v minimálním požadovaném rozsahu.

Desira v Česku

Dvoučlánkové dieselové jednotky Siemens Desiro se na pravidelné lince v Česku poprvé objevily už krátce po zahájení výroby, když je na počátku století nasadil na přeshraniční linky na Chebsku německý dopravce Vogtlandbahn. Cestující, kteří necestují přes hranice, si mohou tyto vlaky vyzkoušet mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi, dále je Vogtlandbahn nasazuje na linkách z Chebu do Marktredwitz a do Zwickau. O víkendu potom jezdí Desira ve vlastnictví DB na několika víkendových spojích z Karlových Varů přes Potůčky do Zwickau. Vlaky téhož typu převážně vypůjčené od DB provozují České dráhy také v Ústeckém kraji, jezdí na víkendových spojích z Vejprt do Chomutova, všech regionálních spojích na hlavní trati z Děčína do Bad Schandau, kromě zimy jezdí o víkendech také spoj z Drážďan až do Litoměřic. Od loňského roku také zajišťují Desira Vogtlandbahnu provoz na příhraniční trati z Liberce do Rybniště. Jednotku téhož typu si pro své prezentační jízdy v regionech předloni vybral také český dopravce Regiojet.

Zkušebně se vydalo pronajaté Desiro na cestu z Děčína do Dolní Poustevny už v pondělí. "Jízdní vlastnosti na sklonově pestrých tratích zvládlo na výbornou a cestující pro změnu vítají plynulejší a hlavně tichou jízdu," uvedl Jan Maxa.

Desira by se měla na Šluknovsku objevovat nejméně rok. Potom by už jejich roli měly zastoupit nové motoráky, které České dráhy loni objednaly u polského výrobce PESA. Do Ústeckého kraje dorazí sedm z nich, kraj počítá s jejich nasazením na tratě Děčín–Rumburk, Rumburk–Dolní Poustevna, Děčín–Bad Schandau a výhledově také Bad Schandau–Dolní Poustevna přes Sebnitz.

Siemens Desiro Classic

 • dvoučlánková částečně nízkopodlažní dieselová jednotka, ve výrobě od roku 1999
 • kapacita: 110 míst k sezení (z toho obvykle 12 v první třídě), 110 míst k stání
 • rozměry: délka 41,7 m, šířka 2,87 m
 • maximální rychlost a výkon: 120 km/h, 2x 275 kW
 • uspořádání podvozku: B'2'B
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Mým národům se sděluje: Válka bude!
    Mým národům se sděluje: Válka bude! vydáno před 17 minutami První polovina roku 1914 byla u většiny běžných obyvatel habsburské monarchie spíše bezstarostná. Vytyčená pole pro pozdější konflikt se ale mlčky po řadu let "úspěšně" ...
   • Na první modernizovanou část D1 vyjedou auta v poledne
    Video
    Na první modernizovanou část D1 vyjedou auta v poledne vydáno před 3 hodinami Divišov (Benešovsko) – Po novém povrchu dálnice D1 se dnes v poledne svezou první řidiči. Stavbaři převedou dopravu na devítikilometrovém úseku na Benešovsku na čerstvě opravený ...
   • Rada bezpečnosti chce v Gaze příměří
    Rada bezpečnosti chce v Gaze příměří aktualizováno před 18 minutami New York - Rada bezpečnosti OSN vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Vyplývá to z prohlášení, na kterém se členové Rady předběžně ...
   • Satelitní snímky prý usvědčují Rusko ze střelby na Ukrajinu
    Satelitní snímky prý usvědčují Rusko ze střelby na Ukrajinu aktualizováno 27. 7. 2014 23:24 Washington - Ministerstvo zahraničí Spojených států dnes zveřejnilo snímky, které podle něj ukazují, že Rusko uplynulý týden střílelo rakety na cíle na východě Ukrajiny ležící ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.