Dřevěný jeřáb pomůže při opravě hradu Točník

Praha - Repliku středověkého dřevěného jeřábu využijí při opravě krovu královského paláce hradu Točník. Předtím ale musí být jeřáb vyzdvižen do výše dvaceti metrů vlastní a lidskou silou. Jedná se o ojedinělý stavebně historický experiment. Hlavním cílem celé akce, kterou lze považovat za naprosto ojedinělý stavebně historický pokus, je ukázat lidem zaniklé stavební umění našich předků.

Kresba stavby Babylonské věže v bibli Václava IV. se stala předlohou unikátnímu funkčnímu stavebnímu stroji. Ten je teď k vidění na hradě Točník, kde ho využijí při opravě krovu královského paláce. Spoluautor a projektant jeřábu Vít Mlázovský popisuje: „Ten jeřáb je konstrukcí na svou dobu poměrně unikátní. My jsme zkusili prokázat jeho schopnosti a vlastnosti.“ Tesařský mistr a autor jeřábu Petr Růžička doplňuje: „Předloha je výjimečná tím, že je to jediný doklad šplhacího jeřábu zavěšeného na fasádě, jaký se v ikonografii vůbec nalézá.“

Před zahájením oprav krovu ale musí být jeřáb vyzdvižen do výšky dvaceti metrů pomocí vlastní a lidské síly. Pohon totiž zajišťují kola, ve kterých chodí lidé. Vít Mlázovský vysvětluje: „Oni vyvíjejí sílu přes kolo, které je pákou. Tato síla se převádí přímo na tahací lano.“

Ukázat lidem zaniklé stavební umění našich předků, to je hlavním cílem celé akce, kterou lze považovat za naprosto ojedinělý stavebně historický pokus. Petr Růžička říká: „Jde o skutečný experiment, který jsme si nemohli dříve vyzkoušet.“ Podle návštěvníků je to v dnešní přetechnizované době zajímavý počin.

Dřevěný jeřáb budou moci návštěvníci vidět po celou dobu oprav krovu královského paláce.