PPP projekt plány pardubické nemocnice nenaplnil

Pardubice - Velkolepé plány pardubické krajské nemocnice na spojení se strategickým partnerem zkrachovaly, takzvaný PPP projekt měl přinést investice za dvě a půl miliardy korun. Samotný kraj přitom do přípravy projektu vložil dvacet milionů korun, záměr se však prosadit nepodařilo. Soukromé firmy z řad uchazečů nakonec od záměru upustily.

Miliardové investice silného strategického partnera v pardubické nemocnici zůstaly pouze na papíře. O nemedicínské provozy nemocnice od správy a údržby nemovitostí až po nákupy léků a zdravotnického materiálu se ucházeli 3 zájemci, ani jeden však nakonec očekávanou konkrétní nabídku neposlal, přestože proběhla řada jednání. Hlavními argumenty byla finanční krize ale i rozhodnutí exministra Julínka a diskuze o zrušení traumacentra a onkologického centra v krajské nemocnici.

K projektu, který znamená propojení soukromého a veřejného sektoru, měli už před volbami výhrady sociální demokraté a zdá se, že nyní ani současnému vedení nemocnice příliš nevadí, že se tento PPP projekt nedotáhne do konce. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) uvedl: „Je pozoruhodné, že projekt PPP byl vlastně pilotním projektem vlády České republiky, která je také schválila. Domnívám se, že rozhodnutí ministra Julínka zamezuje využít této metody pro investice do zdravotnictví.“

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)

Přípravy celého projektu přitom Pardubický kraj stály dvacet milionů korun. Že by šlo o zbytečně vyhozené peníze, dnes odmítá i bývalý krajský radní odpovědný za zdravotnictví Josef Janeček (ODS): „Těch dvacet milionů mne osobně nijak netrápí. Byla to zkušenost, kterou lze využít do budoucna.“ Hejtman Martínek dodal: „Podklady, které se v rámci přípravy tohoto projektu zpracovávaly, využijeme.“

Už před krajskými volbami někteří sociální demokraté vyjadřovali pochybnosti o výběru soukromého investora, stínová radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD) v květnu loňského roku prohlásila: „To výběrové řízení je hnáno rychlostí tak, aby to stihlo do krajských voleb. To podle nás není vhodné.“

Po krachu projektu řeší kraj spolu s vedením nemocnice problém, kde peníze na nutné rekonstrukce i nové přístroje sehnat. „Potřebovali bychom okamžitě vyřešit naše některé zastaralé provozy,“ vysvětlil ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda. Místopředseda odborové organizace nemocnice lékař Jan Hájek doplnil: „Nepochybně je třeba udržet kvalitu péče, kterou poskytujeme, aby zde zůstávali odborníci.“ O budoucnosti pardubické nemocnice rozhodne i nová zdravotnická koncepce připravovaná vedením kraje. Právě tato koncepce má ukázat jasný směr, nicméně dveře pro další spolupráci se strategickým partnerem zůstávají zatím otevřené.

Jak řekl ředitel Josef Šimurda, nabízejí se i jiné možnosti spojení se strategickými partnery než právě zmiňovaný PPP projekt. V každém případě nesmí jít o smlouvy pro nemocnici nevýhodné tak, jako se jevily některé kontrakty se soukromými firmami v minulosti.