V Č. Budějovicích začalo sloužit centrum pro prostitutky

České Budějovice - Sexuálním pracovnicím z Jihočeského kraje, kde prostituční scéna patří dlouhodobě k nejproblematičtějším v zemi, začalo ode dneška v Českých Budějovicích sloužit zdarma nové poradenské a zdravotnické centrum občanského sdružení Rozkoš bez rizika. Po Praze a Brně je třetí v zemi. Tříletý projekt spolufinancuje do roku 2013 zhruba pěti miliony korun Evropská unie.

Na jihu Čech operuje sdružení od roku 1998, kdy především do pohraničních oblastí zajíždělo z Prahy s pojízdnou ambulancí, šest let zde pak pracují terénní týmy. Jen loni na jihu Čech udělaly mezi několika stovkami prostitutek 1 200 testů a zjistily 14 žen s nakažlivými chorobami. Prevence se podle vedoucí poradenského centra Moniky Kochflófové vyplácí, státu ušetří na léčbě potenciálních pacientů miliony korun ročně. Díky ní výskyt syfilidy nepřesáhl za posledních pět let čtyři případy za rok, HIV se vyskytuje jen ojediněle.

Loni zdravotní a sociální pracovnice sdružení v Jihočeském kraji navštívily 42 nočních klubů a oslovily 547 žen poskytujících sexuální služby. „Z nich projevilo zájem o testy 295 klientek. Za rok jsme pak provedly celkem 436 vyšetření na HIV, 416 vyšetření na syfilis, 175 vyšetření na hepatitidu typu B a 176 vyšetření na hepatitidu typu C. Ze všech provedených testů byla klientka v jednom případě pozitivní na HIV, sedm klientek na syfilis, dvě na hepatitidu B a čtyři na hepatitidu C,“ upřesnila Kochflófová.

Při terénní práci ale není možné udělat všechna potřebná vyšetření jako v klasické ordinaci, třeba na kapavku či chlamydie, není ani klid a prostor na ostatní otázky. Do poradenského a zdravotnického centra si mohou ženy zajít tehdy, kdy potřebují a mohou.

Na jihu Čech existuje asi 70 nočních klubů, privátně pak sexuální služby poskytuje zhruba 80 žen. Hned po Češkách poskytuje sex za peníze na jihu nejvíce Rumunek. Nejpočetnější skupinou jsou mezi nimi 25 až 34leté ženy s dětmi, které si tak vydělávají na obživu a dluhy.


Loni byl jihočeský tým rozšířen, a jeho terénní práce tak mohla být pravidelnější. Je zaměřena především na města a oblasti, kde je prostitutek víc. Jde hlavně o příhraničí a místa, jako jsou například České Velenice, Dolní Dvořiště, Strážný, Studánky, dále města České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Vyšší Brod, Rožmberk a okolí přehrady Lipno.

Tým nabízí poradenství týkající se zásad bezpečnějšího sexu a zmírňování dalších rizik spojených s prací v sexbyznysu. Pracovnice provádějí rychlotesty na HIV a syfilis. Tyto služby se poskytují zdarma a test na HIV může být poskytnut i anonymně.