Na jihu Čech se urodilo rekordně málo jablek

Jižní Čechy – Na jihu Čech mají letos nejhorší úrodu jablek za posledních 20 let. Někteří pěstitelé sklidili méně než polovinu obvyklého množství. Ceny jablek v obchodech ale neporostou – dolů je tlačí dovoz ovoce ze zahraničí.

Sklizeň jablek v jižních Čechách skončila. A potvrdila černé odhady, podepsalo se na ní jarní počasí. Někde je jen poloviční a jsou dokonce i takoví pěstitelé, kteří letos na 100 hektarech sklidili třeba jen 20 kilo jablek. „Menší ovocnáři přežívají jen díky pojišťovně nebo rezervám,“ uvedl pěstitel Pavel Fríd, předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech a tajemník Unie Petr Leber podotkl: „V loňském roce byly kroupy, letos mráz.“ Pěstitele ohrožuje hlavně otevřený trh, i přes neúrodu nemohou zvedat ceny a ztrácejí konkurenceschopnost. První, co omezují, jsou investice. „Potýkáme se s dovozy z Itálie nebo z Polska, kde byla úroda nadprůměrná,“ poukázala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Hricová.

Nízká úroda ovlivňuje ale i další zpracovatele. „Je to vidět i na odbytu moštových jablek,“ dodal Petr Leber a Hana Hricová doplnila: „Pěstitelé, byť produkují klasická jablka určená k moštování, snaží se je prodat za cenu konzumních. Zpracovatelé se tuto situaci snaží řešit například dovozem.“ A jihočeská jablka se letos neobjeví ani na zahraničních trzích. „Vývoz je téměř nulový. Normálně vyvážíme 360 kamionů, letos jich je pět,“ potvrdil Karel Gregora z Pěstitelské pálenice a moštárny Lhenice.

Pro české ovocnáře je tak variantou pěstovat vedle ovoce i další plodiny, například obilí nebo brambory. „Kdyby byl příští rok stejný jako letošní, tak se musíme zabývat otázkou, jestli je Česká republika vůbec vhodná k pěstování ovoce,“ uzavřel Pavel Fríd.

A právě letošní mrazy a krupobití znovu otevřely debatu o zřízení tzv. fondu nepojistitelných rizik. Agrární komora věří, že by mohl fungovat od roku 2013.

/*json*/{"map":{"lat":48.973908,"lng":14.475024,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.973908,"lng":14.475024,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/