Spory kolem brněnského Bauhausu se začal zabývat Ústavní soud

Brno – Nejasnosti kolem stavby hobbymarketu Bauhaus v Brně-Ivanovicích začal řešit Ústavní soud. Spor se týká stavebního certifikátu, který vydal autorizovaný inspektor Milan Teigiser. Právě kvůli údajně nezákonému dokumentu podali místní aktivisté žalobu, a dokud o ní Městský soud v Praze nerozhodne, Bauhaus kvůli soudnímu řízení zůstane zavřený. Spor se přenesl k Ústavnímu soudu v pátek, kdy soudcům kvůli odkladnému účinku dorazila stížnost od Teisigera a také společnosti Heršpická - správa nemovitostí, která je propojená s Bauhausem.

Aktivisté tvrdí, že Teigiser vydal certifikát utajeně a v rozporu se zákonem, když obešel majitele a majitelky sousedních rodinných domů i organizace hájící životní prostředí v Ivanovicích. Lidé z okolí protestují proti stavbě řadu let, podporují je také aktivisté z hnutí Nesehnutí a občanských sdružení. I přes protesty stavba pokračovala, nyní je Bauhaus včetně parkovišť a příjezdových komunikací prakticky hotový.  

Rakouská společnost Bauhaus už loni v prosinci oznámila, že kvůli zastavenému projektu v Ivanovicích připravuje arbitráž proti Česku. Před vydáním odkladného účinku už Bauhaus do hobbymarketu najímal zaměstnance a navážel zboží. Soudní spor firmě přináší značné ztráty. Škodu spojenou s případným úplným zmařením investice vypočetl Bauhaus na 2,24 miliardy korun.  

Institut autorizovaného inspektora zavedl nový stavební zákon. Inspektor smí vydat certifikát, který fakticky nahrazuje stavební povolení. Stavebník se tak může vyhnout mnohdy zdlouhavému a pracnému stavebnímu řízení. Zákonodárci předpokládali, že inspektoři budou povolovat hlavně stavby, proti kterým nikdo neprotestuje. Aktivisté ale tvrdí, že certifikáty často slouží právě k obcházení nesouhlasu lidí v okolí stavby. Současnou praxi nedávno kritizovala také kancelář ombudsmana.     

Česká právní veřejnost si dlouho nebyla jistá, zda se lidé vůbec mohou proti certifikátům nějak bránit. Z loňských rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vyplývá, že se proti certifikátu nelze odvolat k žádné nadřízené úřední instanci. Možná je jen přímá žaloba k soudu. Na základě tohoto stanoviska Nejvyššího správního soudu se Městský soud v Praze začal žalobou proti ivanovickému certifikátu věcně zabývat a poskytl jí odkladný účinek.