Ulice v Drnovicích zůstanou bez oficiálních názvů

Drnovice – Obyvatelé Drnovic na Blanensku rozhodli v anketě, která se konala spolu s prezidentskými volbami, že zdejší ulice zůstanou bez oficiálních názvů. Naopak v nedaleké Kuřimi ulice v nové části města pojmenovali a vybrali si k tomu jako předlohu Rychlé šípy.

Lidové názvy ulic by se mohly stát oficiálními. Pomohlo by to v orientaci hlavně přespolním. Drnovičtí tak spolu s hlasovacími lístky pro prezidentské kandidáty vhazovali do další urny i zakroužkované ano nebo ne pro zavedení názvů ulic. Celých 80 procent Drnovických, kteří přišli hlasovat, řeklo, že chce dál obec bez pojmenovaných ulic.

„Budeme to respektovat a názvy ulic nezavedeme. Jsem rád, že lidé projevili svůj názor a mohli se ke konkrétní otázce vyjádřit sami,“ sdělil starosta Drnovic Petr Ducháček (TOP 09). Nové ulice potřebovali pro nejmladší městskou čtvrť také v Kuřimi. Tam zapojili vlastní fantazii zastupitelé a ulice pojmenovali na počest Rychlých šípů.

Názvosloví ulic má svá pravidla. Pojmenovávat je možné třeba podle zeměpisných názvů, vzhledu místa nebo významných osobností. „Po žijící osobě bohužel pojmenovat nemůžeme. Jedinou raritou, a to bylo porušení zákona, bylo tvrdé přejmenování ulice Kobližná na Gagarinovu. A Gagarin v té době žil,“ informovala předsedkyně pracovní skupiny pro názvosloví v Brně Eva Kubánková.

Nejčastější je ulice Zahradní – v Česku je takových míst 679. U náměstí zase první místo zaujímá pojmenování Masarykovo po prvním československém prezidentovi, vyskytuje se 97krát.