Na Orlickoústecku shořela textilní továrna, škoda přes 60 milionů

Ústí nad Orlicí - V Těchoníně na Orlickoústecku odpoledne hořela tkalcovna. Asi 30 zaměstnanců z objektu v pořádku odešlo, čtyři lidé se ale nadýchali kouře. Oheň a kouř poničily stroje, přízi, tkaniny i elektroinstalaci, škoda podle předběžných odhadů převyšuje 60 milionů korun. Požár tak patří mezi nejhorší v letošním roce.

Původně hasiči uváděli jednoho člověka, který se nadýchal kouře, a škodu přibližně milion korun. „Čtyři osoby, které se snažily požár uhasit ještě před příjezdem hasičů, se nadýchaly jedovatých zplodin hoření a byly ošetřeny zdravotnickou záchrannou službou,“ upřesnila později krajská mluvčí Vendula Horáková. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 16:29, zhruba hodinu po oznámení.  

Ze zhruba 80 tkalcovských stavů v objektu oheň zcela zničil osm. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností technická závada tkacího stroje, konkrétně zkrat v motoru.   

Starší objekt byl při požáru celý zakouřený, hasiči ho odvětrávali přetlakovou ventilací a také rozbili několik světlíků na střeše. Dostat kouř z budovy se podařilo krátce před 18:00. U ohně zasahovalo osm hasičských jednotek s 11 cisternami.   

Textilní továrna stojí v Těchoníně od roku 1908. V roce 1995 podnik se zastavenou výrobou koupila německá firma Kümpers, která vyrábí technické, bytové a dekorační tkaniny.