Partnerské urny a hrob Povídkář. Funerální design není tabu

Funerální design láká mladé talenty. Dokazuje to mimořádný zájem designérů, kteří zaslali své návrhy náhrobků a uren do soutěže Czechdesignu a Správy pražských hřbitovů. V konkurenci 320 konceptů zvítězila Zuzana Knapková s návrhem partnerských uren.

Martin Červený: Designéři to vzali velmi seriózně (zdroj: ČT24)

Soutěž chce v první řadě kultivovat prostředí českých hřbitovů a úroveň české pohřební kultury. „Porota upřednostnila návrhy, které měly nějaký příběh. Zohlednila samozřejmě i vizuální hodnotu a praktické vlastnosti,“ říká Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů a iniciátor akce. „Designéři, přestože to byli vesměs mladí lidé, to vzali velmi seriózně. Byly to opravdu poměrně hluboké myšlenky.“

Zájem o vlastní kořeny

Úkolem pro designéry bylo navrhnout náhrobek či urnu určenou k umístění na hřbitovech, jako novou alternativu k současné české produkci. Do soutěže se přihlásilo celkem 320 návrhů nebo konceptů, ze kterých porota vybrala vítěze.

  • „Počet a kvalita soutěžních návrhů dávají naději, že se můžeme dočkat renesance autorské funerální tvorby. Osobně vnímám průběh a výsledky soutěže jako potvrzení trendu probouzení zájmu o téma smrti a umírání. Nelze již paušalizovat vztah Čechů k jejich mrtvým. Pragmatismus a lhostejnost střídá návrat kultu, úcta k předkům a zájem o vlastní kořeny,“ napsal Martin Červený.

„Dalo se předpokládat, že téma funerálního designu bude mladým autorům přitažlivé. Tak velký zájem a množství soutěžních návrhů nás ale příjemně zaskočil. Oceněné, ale i vybrané práce představují zajímavé spektrum přístupů v pohřbívání v prostorách hřbitovů,“ komentuje přihlášené práce porotkyně soutěže Jana Vinšová.

První místo porota udělila Zuzaně Knapkové „za návrh uren, jež je možné navzájem propojovat pomocí magnetu. Pomocí tohoto jednoduchého principu je možné propojit urny partnerského páru, ale také celé rodiny. Porota nejvíce ocenila jednoduchý, současný design a velmi citlivě volené pastelové barvy uren.“

1. místo - Zuzana Knápková / Partnerské urny
Zdroj: ČT24/Czechdesign

Druhé místo má Tomáš Černý „s generačním náhrobním kamenem, který je tvořen ze schrán na urny. Porotu nejvíce upoutal princip postupného přidávání jednotlivých schrán na urny na sebe, čímž je možné budovat vícegenerační hrob.“

2. místo - Tomáš Černý / Vícegenerační urnový hrob
Zdroj: ČT24/Czechdesign

Na třetím místě je náhrobek Táni Kubikové nazvaný Povídkář. „Hrob je tvořen pochozí plochou, uprostřed které je lavička. Svou dispozicí hrob dává pozůstalým příjemný pocit soukromí při vzpomínání na zesnulou osobu. Porota na návrhu také ocenila, jak velmi zdařile řeší okolní svažitý terén pohřebního místa.“

3. místo - Táňa Kubiková / Hrob povídkář
Zdroj: ČT24/Czechdesign

Zvláštní uznání poroty získal návrh Petry Krausové. „Náhrobní kámen tvořený vrstvami různých typů hornin a dalších materiálů, kdy každá vrstva má reprezentovat různá období života zemřelého. Prostřednictvím různých materiálových povrchů je možné reflektovat odlišnosti jednotlivých fází lidského života.“

Zvláštní ocenění poroty - Petra Krausová / Náhrobek Kapitoly
Zdroj: ČT24/Czechdesign

Kromě vítězů porota vytvořila výběr 34 dalších prací, které jsou k vidění v Galerii Czechdesign (Vojtěšská 3, Praha 1) do 28. května.