Větrník lásky z pískovce vzniká v Hořicích

Hořice – Lom sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší, kde se před lety těžil pískovec, se proměnil v přírodní sochařský ateliér pod širým nebem. Pětice sochařů z Nového Zélandu, Velké Británie, Itálie, Srbska a České republiky se zde účastní čtyřiadvacátého sochařského sympozia. Tvořit zde budou do konce července, jejich díla pak budou vystavena na nábřeží Labe v Hradci Králové.

„Zájem byl obrovský. Dostali jsme 140 přihlášek a z nich vybrali pět sochařů. Nesmírně se jim zde líbí, protože to prostředí je opravdu kouzelné,“ uvedl organizátor sympozia Roman Richtermoc.

Česká sochařka Filomena Borecká, absolventka zdejší kamenosochařské školy, vytváří z hořického pískovce dialog dvou objektů. Italský sochař Sestilio Burattini z Perugie pracuje na soše, jejíž název by se dal volně přeložit jako Větrník lásky. Srbka Maša Paunovičová jméno pro své dílo teprve hledá.

Plastiky vytvořené na Hořickém sochařském sympoziu budou po dokončení zapůjčeny na jeden rok do Hradce Králové, kde budou v rámci akce Nábřeží sochařů instalovány na náměstí Svobody a na nábřeží Labe. Po roce pak budou sochy vráceny zpět do Hořic a instalovány v Sochařském parku II. Zájemci mohou navštívit také přírodní galerii na vrchu sv. Gotharda, jejíž součástí jsou i Galerie plastik a Smetanovy sady se sbírkami českého sochařství první poloviny 20. století.

Sochař
Sochař