Zlaté glóby 2010: koktání, box nebo Facebook

Los Angeles - Nejvíce nominací na Zlaté glóby získal britský snímek The King's Speech. Film o potížích krále Jiřího VI. s koktáním se bude ucházet o ocenění v sedmi kategoriích, včetně nejlepšího dramatického filmu a nejlepšího herce a herečky v hlavní roli. Jen o jednu nominaci za ním zaostaly film z boxerského prostředí The Fighter a snímek o vzniku Facebooku The Social Network.

Všechny tři nejúspěšnější filmy se ucházejí o titul nejlepšího snímku. V kategorii je doplňují ještě film Počátek, který popisuje zloděje myšlenek vstupující do snu, a baletní drama Black Swan. Oba tyto filmy získaly po čtyřech nominacích.

Mezi komediálními filmy byl nejúspěšnější snímek Děcka jsou v pohodě. Film o dvou lesbických matkách vychovávajících společně děti byl nominován ve čtyřech kategoriích. Po třech nominacích v této kategorii mají nové zpracování Alenky v říši divů, muzikál Varieté a romantický film Cizinec.

Herec Johnny Depp si připsal dvě nominace za výkon v hlavní roli komediálního filmu. Na ocenění byl navržen jak za své ztvárnění Kloboučníka v Alence v říši divů, tak za postavu amerického turisty v Cizinci. Soupeřit s ním budou Jake Gyllenhaal, Paul Giamatti a Kevin Spacey. V kategorii dramatických filmů byli na nejlepšího herce nominováni Jesse Eisenberg, Colin Firth, James Franco, Ryan Gosling a Mark Wahlberg.

O sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli dramatického snímku se utkají Halle Berryová, Nicole Kidmanová, Jennifer Lawrenceová, Natalie Portmanová a Michelle Wiliamsová. V kategorii komedie nebo muzikálu byly na Zlaté glóby nominovány Annette Beningová, Anne Hathawayová, Angelina Jolieová, Julianne Mooreová a Emma Stoneová.

V kategorii animovaných filmů byl nominován nejnovější díl Příběhu hraček Toy Story 3, pohádky Jak vycvičit draka a Na vlásku, příběh mistra zločinu Já, padouch a francouzský snímek Iluzionista.

Zlaté glóby oceňují kromě filmové i televizní tvorbu. V této kategorii byl nejúspěšnější muzikálový seriál Glee, který získal pět nominací. Zlaté glóby uděluje americké Sdružení zahraničního tisku. Vítězové 68. ročníku budou známi 16. ledna, kdy se budou ceny předávat na galavečeru v Los Angeles.

Johnny Depp ve filmu Toma Burtona Alenka v říši divů
Zdroj: www.imdb.com