Nejen Růžový panter patří do Kongresu

Washington - Filmům Růžový panter či Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder se dostalo velké pocty. Byly totiž vybrány na letošní seznam filmů, které budou zařazeny do knihovny amerického Kongresu. Ta každoročně na základě doporučení filmových expertů vybírá 25 snímků, které považuje za umělecky, kulturně nebo historicky natolik významné, aby byly uchovány pro další generace. S tradicí se započalo v roce 1989 a dnes seznam čítá už 550 filmů.

Snímek o svérázném detektivovi, který v roce 1963 natočil nedávno zesnulý Blake Edwards, filmoví historici knihovny Kongresu označili za „mistrovské dílo komediálního žánru“. Komedie se do paměti diváků zapsala jak trikovou postavičkou růžového pantera, tak především výkonem Petera Sellerse v hlavní roli a hudbou Henryho Manciniho.

Vybraný snímek o hvězdných válkách zase položil základ jedné z nejúspěšnějších filmových řad dějin a nemálo filmových kritiků jej považuje za vůbec nejlepší snímek série. Film natočil v roce 1980 letos zesnulý režisér Irvin Kershner.

Z více než 2100 filmů, které veřejnost v roce 2010 nominovala, se mezi vybraných 25 dostaly například i Horečka sobotní noci, ve které zazářil John Travolta, snímek o aféře Watergate Všichni prezidentovi muži, komedie Připoutejte se, prosím! nebo horor Vymítač ďábla.

Nejstarším letos zařazeným snímkem byl krátký film Newark Athlete (Sportovec z Newarku), který v roce 1891 natočily Edisonovy laboratoře v New Jersey. Nejnovějšími vybranými filmy se staly experimentální snímek Study of a River (Studie řeky) z roku 1996 a film Malcolm X, který režisér Spike Lee natočil v roce 1992.

John Travolta a K. L. Gorneyová ve filmu Horečka sobotní noci
Zdroj: ČT