Epochální výlet pana Třísky aneb Rusko českýma očima

Praha – Venkovský učitel, lidový muzikant a nadšený amatérský filmař Jaroslav Tříska se v přestrojení za kosmonauta vydává na cestu Transsibiřskou magistrálou, po stopách svého dědečka, který zde v letech 1914-1920 bojoval jako československý legionář. Cílem této často trnité cesty je bližší poznání Ruska a jeho lidu. Jak takové dobrodružné putování probíhá, napoví humoristický cestopis režiséra Filipa Remundy s názvem Epochální výlet pana Třísky do Ruska, jenž odvysílá Česká televize dnes od 20:05 hod. na programu ČT2.

V souvislosti s Ruskem Evropa žasne nad nikdy neobjasněnými vraždami novinářů, korupcí a lokálními válkami. Autoři filmu se snaží zmapovat postoje obyvatel největší země světa a přiblížit současné Rusko. Průvodcem vesmírem postsovětského Ruska se stává svérázný učitel, jehož v kostymérně obléknou do teplákové soupravy ruských kosmonautů, na helmu mu umístí videokameru, a z obyčejného smrtelníka se tak zrodí kinook - průzkumník. Jeho ironické přestrojení pomáhá jinak nekonfliktnímu učiteli pokládat provokativní otázky.

Jaroslav Tříska před několika lety našel deník svého dědečka, Josefa Třísky, legionáře, jenž strávil první světovou i občanskou válku v Rusku a v roce 1920 se po šesti letech navrátil zpátky do rodné vsi. Jeho vnuk nyní bere dědův deník do batohu a vydává se na svou životní výpravu, jejíž trasa je vedena přesně ve stopách putování děda-legionáře po ose Praha-Moskva-Jekatěrinburg-Krasnojarsk-Čita-Vladivostok. Malá odbočka na trase nás zavádí až na hranici s Čínou, do města Krasnokamensk, kde Moskva rok a půl věznila svého neznámějšího vězně, oligarchu Chodorkovského. Tříska se tak skoro na konci světa setkává se zakladateli dříve tzv. „uzavřeného města“.

Oči navrch helmy

Režisér Filip Remunda

„Film vznikal bez scénáře, hybatelem děje jsou náhodná setkání: opilí vojáci, unavená průvodkyně, zlatá mládež, striptérky v nočním klubu, babuška ze sibiřské vesnice, ale i novináři a vysocí úředníci. Všichni čelí otázkám o KGB, Čečensku a občanských svobodách v Putinově Rusku.“

Putování je jednak zadostiučiněním jeho osobního pátrání po osudech předka, a současně zprostředkováním pohledu na ruskou situaci českýma očima. Patos a podřízenost osudu tak střídá humor, ironie a sarkasmus. Film kombinuje důkladně komponované záběry se záběry kamery připojené k helmě Jaroslava Třísky, kopírující subjektivní pohled hlavního hrdiny. Kameraman Jakub Halousek se rozhodl použít HD kameru s vysokým rozlišením a optikou s nízkou hloubkou ostrosti. Štáb byl celkem tři dny zadržován nejprve ukrajinskými a posléze ruskými celníky. Takto drahou techniku prý ve třetí vozové třídě ještě nikdo nehlásil k celnímu řízení. Komplikací při natáčení i mrazy dosahující až minus 40 stupňů. „Bylo to obtížné, ale některé záběry byly působivé, například jízda na psím spřežení,“ popisuje záběry pořízené z kamery na helmě protagonista filmu Jaroslav Tříska.

Partnerství jako bonus

Na konci natáčení se navíc Jaroslavu Třískovi podařilo uzavřít partnerství Vladivostoku se západočeským Očihovem, vesnicí o 360 duších. Na křižníku Tichooceánské flotily Ruské federace je za doprovodu vojenského dechového orchestru vztyčen obecní prapor na počest legionáře Třísky a družby mezi malou českou obcí a ruským „východním hlavním městem“. Epochální výlet pana Třísky do Ruska odvysílá ČT2 dnes od 20:05 hod.


Filip Remunda (*1973) vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, v dílně Karla Vachka. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Za film Obec B získal cenu na MFF Karlovy Vary a řadě dalších festivalů v Evropě a USA. Do širšího povědomí veřejnosti se vryl spolu s Vítem Klusákem kultovní kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého, udělovanou za osobitý dokumentaristický počin, za film Pulec, králík a Duch svatý. Za dokumentární komedii - o radaru, který nebyl - Český mír získal spolu s Vítem Klusákem Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokument v rámci soutěže Český lev a hlavní cenu na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji. Festival se koná ve městě Puju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko 38. rovnoběžky.

Putování Jaroslava Třísky
Putování Jaroslava Třísky
Více fotek
  • Putování Jaroslava Třísky zdroj: Česká televize http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2452/245143.jpg
  • Filip Remunda zdroj: Česká televize http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2452/245154.jpg