Tři knižní tipy Radky Denemarkové

Na první pohled nesourodé knižní tipy spisovatelky a překladatelky Radky Denemarkové mají přeci jen jedno společné – pohled do lidského života a dějin. Libůstka u nás stále oblíbenějšího polského spisovatele Mariusze Szczygieła je názvem příběhu „obyčejných“ žen. Magdalena Beranová přes Jídlo a pití v pravěku a středověku pohlíží i na život člověka v určitém období a vývoj společnosti. Nad povahou lidské společnosti, její minulostí, přítomností a trochu i budoucností se zamýšlí neuropatolog František Koukolík v knize rozhovorů Všechno dopadne jinak.

Mariusz SZCZYGIEŁ / Libůstka
(Dokořán, překlad Helena Stachová, 225 Kč)

Anotace: Polský novinář a spisovatel si české čtenáře získal svými knihami o Češích a jejich dějinách - Gottland a Udělej si ráj. V knize s podtitulem „Dámské příběhy“ vypráví příběhy o obyčejných Polkách, u nás jsou známější dvě z nich - reportérka Hanna Krallová a herečka Ida Kamińská, která za roli ve filmu Obchod na korze dostala Oscara. Radka Denemarková o knize: Mariusz Szczygieł mě baví tím, jak propojuje literaturu faktu, publicistiku, historii a vždycky vyhmátne to, co je obecně lidské. Libůstka - to slovo je důležité, protože to nejsou úchylky, ale libůstky - se zaměřila na detaily v každodenním životě tzv. obyčejných lidí, to znamená lidí, kteří ve svém životě nevykonali nic mimořádného v tom smyslu, že by za to dostávali ceny. Ale ukazuje, jak každý život je záhadou, jak je vnitřní vesmír složitý, jak pochopit někoho jiného nelze, nebo jen do určité míry, a hlavně že zkušenost je absolutně nepředatelná. To je takový spojující oblouk všech příběhů. Ta libůstka všech žen je vlastně jediná - ony se snaží zachytit mizející čas života."

  • Všechno dopadne jinak zdroj: ČT24
  • Libůstka zdroj: ČT24

Magdalena BERANOVÁ / Jídlo a pití v pravěku a ve středověku
(Academia, 495 Kč)

Anotace: Tato kniha je už čtvrtou knihou Magdaleny Beranové o dějinách výživy a dovršuje cyklus poznání výživy a vaření od počátku lidstva do období národního obrození. Radka Denemarková o knize: „Lze ji číst několika způsoby. Jednak je pro ty, kteří mají rádi dobré jídlo a pití, aby viděli, jakým způsobem si lidstvo rozšiřovalo chutě. Zároveň je pohledem na život člověka. A jazyk je krásný, názvy jídel jako pučálka, krapličky nebo krupeto. Podle části jídel se dá dokonce vařit. A ukazuje, že jídlo, které je nejzdravější, je paradoxně nejlevnější. V dnešní, konzumní době k tomu má řada lidí nedůvěru, protože když je něco levné, tak jako by to nebylo kvalitní nebo dobré. Lidská psychika je v tom stále stejná - jako by to, co je na stole, určovalo společenskou vrstvu.“

Knižní tipy Radky Denemarkové (zdroj: ČT24)

Libuše KOUBSKÁ, František KOUKOLÍK / Všechno dopadne jinak
(Vyšehrad, 218 Kč)

Anotace: V rozhovoru s novinářkou Libuší Koubskou se neuropatalog František Koukolík zpovídá ze svého vtzhau k medicíně, hovoří o povaze a evoluci života na Zemi, o lidském mozku a o povaze lidských společností. Dotýká se minulosti, přítomnosti a pravděpodobné budoucnosti. Kniha vychází u příležitosti jeho sedmdesátin. Radka Denemarková o knize: „František Koukolík umí o vědě a vědeckých poznatcích psát přístupnou, napínavou formou. Líbila se mi velmi jeho kniha Vzpoura deprivantů, která s předstihem pojmenovala mnohé, co prožíváme dnes, tzn. pohyby ve společnosti. V nové knize vidí František Koukolík lidskou společnost a její vývoj z nadhledu. A ten nadhled je jiný: dokáže se jinak podívat na to, co je minulé, současné, a trošičku našlapuje i kolem toho, jak bude vypadat budoucí. Ukazuje se, že největší záhadou je náš mozek, a pro mě je to i takové poukázání, proč umění a literatura je potřebná a bude tady vždycky, protože přes všechny poznatky a poznání jsme neznámí sami sobě.“