Benátský lev vyhlíží filmy k sežrání. České mezi nimi nejsou

Benátky - Na ostrově Lido v Benátkách začíná 29. srpna mezinárodní filmový festival, který je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. O Zlatého lva, hlavní cenu filmového klání, bude do 8. září soupeřit 18 snímků. Česká kinematografie v hlavní soutěži letos zastoupena není, diváci ale budou moci zhlédnout dva československé snímky v retrospektivní sekci.

O Zlatého lva se utká například americké drama The Master (Pán) režiséra Paula Thomase Andersona, který se proslavil mimo jiné snímkem Magnolia, nebo britsko-americké drama At Any Price (Za každou cenu) režiséra Ramina Bahraniho. Americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion (Vášeň) o pomstě mladé ženy, které její šéf ukradne nápady. Film byl natočen v koprodukci Španělska, Francie, Německa a Británie. Drama The Master je považováno za jednoho z favoritů festivalu.

O vítězném snímku bude rozhodovat porota, v jejímž čele zasedne americký režisér Michael Mann, známý u českých diváků svými filmy Veřejní nepřátelé (2009) nebo Miami Vice (2006). V porotě bude například Mannův izraelský kolega Ari Folman nebo argentinský režisér Pablo Trapero.

Kromě hlavní soutěžní kategorie filmů se mohou diváci těšit na několik tematických sekcí. Jednou z nich je Orizzonti (Horizonty), která je zaměřena na nové trendy světové kinematografie, nebo Venice Classics (Benátská klasika) s výběrem zrestaurovaných filmů a dokumentárních snímků. V té mohou návštěvníci zhlédnout například mysteriózní drama Fanny a Alexandr legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana.

Ze soutěžního programu 69. festivalu v Benátkách
Ze soutěžního programu 69. festivalu v Benátkách

Divácky populární je také nesoutěžní kategorie. V rámci ní bude promítnuto drama francouzského režiséra Jean-Pierra Amérise s názvem L'Homme qui rit (Muž, který se směje). Snímek vznikl ve francouzsko-české koprodukci.

V sekci retrospektivních ohlédnutí s názvem 80! na diváky čeká dvojice československých snímků. Prvním z nich je krátkometrážní dokument Zablácené město (1963) Václava Táborského o často absurdní politice výstavby v Československu 60. let a druhým pak drama Pytel blech (1962) Věry Chytilové.

Zlatého lva za celoživotní dílo převezme italský režisér Francesco Rosi, který se podepsal pod filmy jako Ruce nad městem (1963), za který v Benátkách získal Zlatého lva v roce 1963, nebo Zapomenout na Palermo (1990). Zvláštní cenu sponzora festivalu převezme americký režisér a scénárista Michael Cimino. Ciminův western Nebeská brána (1980) se na festivalu objeví v sekci zrestaurované klasiky. Za Lovce jelenů (1978) si odnesl Oscara v kategorii nejlepší film a nejlepší režie.

Benátský festival si nenechá ujít řada hvězd stříbrného plátna, jako jsou Robert Redford nebo britská herečka Julie Christie.

69. filmový festival v Benátkách
69. filmový festival v Benátkách

Benátský festival je jedním z nejprestižnějších filmových svátků a spolu s přehlídkami v Berlíně a Cannes se řadí do takzvané „svaté“ trojice festivalových měst. Historie festivalu se začala psát před 80 lety, letošní ročník ale kvůli druhé světové válce a jiným přerušením nese pořadové číslo 69.

Mezi držiteli Zlatých lvů je řada slavných osobností světového filmu jako Akira Kurosawa, Michelangelo Antonioni či Luis Buñuel. Československá kinematografie slavila úspěch na 2. ročníku v roce 1934, kdy tehdejší cenu Pohár města Benátek za nejlepší režii získaly snímky Řeka (Josef Rovenský), Extáze (Gustav Machatý), Bouře nad Tatrami (Tomáš Trnka) a Zem spieva (Karol Plicka).

Hlavní cena festivalu byla Československu udělena jen jednou, a to v roce 1947 snímku Karla Steklého Siréna. Zatím naposledy získala v roce 1998 mimořádnou nestatutární cenu poroty Věra Chytilová za film Pasti, pasti, pastičky. V roce 1958 jen o jediný hlas poroty unikla hlavní cena za herecký výkon Jiřině Šejbalové ve filmu Vlčí jáma. Cenu tehdy získala Sophia Lorenová.