Důl Hlubina se propojí s Gongem: klubovny, zkušebny, ateliéry

Ostrava - Národní kulturní památka Důl Hlubina v Dolních Vítkovicích v Ostravě se dočká velkorysé rekonstrukce. Sdružení Dolní oblast Vítkovice získalo ve spolupráci se sdružením Hlásím se k továrně dotaci 192 milionů korun na přestavbu historických budov dolu ve vzdělávací a kulturní centrum. První návštěvníky přivítá takto upravený důl na začátku roku 2015.

Peníze jsou z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury a sdružení uspěla s projektem nazvaným Zpřístupnění a nové využití národní kulturní památky Hlubina. Z celkové sumy uvolní evropské fondy 85 procent, zbývající část pak stát.

Důl se symbolicky vrátí k třísměnnému, nepřetržitému provozu

„Stávající budovy by se měly rekonstrukcí proměnit v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Stanou se součástí městské a regionální infrastruktury,“ vysvětlovala mluvčí Dolní oblasti Vítkovice Eva Kijonková. Dodala, že důl se symbolicky vrátí k třísměnnému, tedy nepřetržitému provozu.

Nové využití čeká na staré koupelny, kompresorovnu, těžní věž, trafostanici, jídelnu a sklad. „Všechny památkově chráněné objekty zrekonstruujeme, připojíme na technické sítě i dopravní infrastrukturu a vylepšíme také okolní plochy, aby z nich vznikla přirozená veřejná prostranství,“ uvedl Rohan Broskevič z Dolní oblasti Vítkovice.

Přestavba Hlubiny by měla začít letos v dubnu a skončit na začátku roku 2015. Šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela zdůraznil, že cílem je propojit Hlubinu s dolnovítkovickým areálem a již obnoveným plynojemem Gong, Vysokými pecemi a energetickou ústřednou.

Aula Gong
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Celá Dolní oblast Vítkovic v posledních letech prochází velkou obnovou. Z průmyslového areálu se stává moderní zábavní a vzdělávací čtvrť. Bývalá vysoká pec, kde se tavilo železo, od loňského jara slouží jako naučná stezka a vyhlídková věž. Z VI. energetické ústředny vzniklo také loni interaktivní muzeum průmyslu a z bývalého plynojemu je nyní multifunkční aula. Právě na tyto objekty má být bývalý důl po obnově napojen.

Neziskové a nové aktivity rozvíjející místní nezávislou kulturu

Areál by měl sloužit především k výuce technických, a tentokrát i humanitních oborů netradičním způsobem a v neobvyklém prostředí. Kromě seminářů by se v prostorách měly ale konat i neziskové akce, festivaly, koncerty či například výstavy. „Celková dramaturgie bude zaměřena na neziskové a nové aktivity rozvíjející místní nezávislou kulturu,“ vysvětlil projektový specialista ze sdružení Dolní oblast Vítkovice Karel Malík.

V současnosti se začíná s přípravou stavby, vybírá se její zhotovitel a technický dozor. Stavba pak odstartuje s největší pravděpodobností v dubnu. Důl Hlubina vznikl na pomezí Moravské Ostravy a Vítkovic v roce 1852. V té době se prudce rozvíjely hutě, výroba železa a rovněž těžba uhlí. Areál kromě samotného dolu zahrnoval i úpravnu, výrobu koksu a zařízení k výrobě surového železa. Poslední vozík s uhlím vyjel z Hlubiny na povrch 30. 6. 1992. Za dobu svého provozu bylo na dole vytěženo přes 47 milionů tun uhlí.