Eva Koťátková: Největší český úspěch na benátském bienále

Benátky – Jak vypadá vnitřní svět umělce? Odpověď se snaží najít pětapadesáté bienále současného umění v Itálii. Představilo na dvě stovky umělců z celého světa. Česko a Slovensko mají letos společný pavilon. Mimo něj ale vystavují další čeští umělci jako třeba Eva Koťátková, Kateřina Šedá nebo fotograf Josef Koudelka.

Vedle současného umění lze najít také to starší, avšak stále se pohybuje v novém kontextu. Snaží se reflektovat drobné útržky vzpomínek a artefaktů, které jsou třeba spojené s Benátkami. 

Největší český úspěch se ale odehrává v italském pavilonu - právě sem jako jediná přijala pozvání výtvarnice Eva Koťátková. „Chtěla jsem vytvořit jakousi databázi snů a představ pacientů s psychiatrickými problémy, dětí, které si nerozumí se svým okolím, zkrátka lidí, kteří dokáží komunikovat právě jen prostřednictvím svých vizí,“ přiblížila umělkyně koncept svého díla. 

A Národní galerie se už připravuje na další rok - hlavním kurátorem architektonického bienále 2014 se stal Holanďan Rem Kolhas, jenž vyhlásil návrat k národní architektuře. Výběrové řízení na autory české expozice vypsala Národní galerie tento týden.